Sociální fobie – psycholog vám pomůže! - Vitavera - Váš psycholog na telefonu!
Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

vloženo 3.8. 2012Sociální fobie – psycholog vám pomůže!

Sociální fobie

 

Co je to Sociální fobie?

Mladý muž kolem 35 let, říkejme mu třeba Tomáš (jméno bylo změněno), přichází proto, že má problém mluvit s cizími lidmi i s přáteli – a chce s tím udělat něco víc, než jen brát antidepresiva. Problém je už natolik velký, že se jmenuje sociální fobie.

Neví, o čem se má s lidmi bavit, bojí se, že to na něm poznají, bojí se, že poznají, že se bojí. Na základě zážitků z poslední doby je přesvědčený, že ho sociální fobie omezuje, nemůže kvůli ní mít takovou práci, která by ho bavila. Dokonce i když v obchodě viděl dávného kamaráda, raději to zařídil tak, aby se s ním nepotkal - aby nepoznal, že s ním „něco není v pořádku“.

 

Neustálý strach!

Se strachem, že se ztrapní, se potýká asi od svých 16 let. Vybavuje se mu zkoušení u tabule, měl trému, cítil úzkost, sevření v hrudníku, cítil se trapně. Když si šel pak sednout, cítil zkoumavé pohledy spolužáků, roztřepala se mu brada (aspoň to tak uvnitř cítil), měl strach, že bude vypadat blbě, že jím budou pohrdat, že ho budou mít za divného, ustrašeného, smát se mu za zády, strach, že na něm poznají, že má strach. Na tento zážitek myslel ještě několik dní poté. Od té doby si uvědomuje, že žije s pocitem strachu. Jen jeho velikost v různém období kolísá.

Byl proto už před lety u psycholožky, ale spolupráci ukončil předčasně po několika konzultacích, protože se příliš obával, aby o tom nevěděla přítelkyně. Pomáhalo mu ovšem tehdy, když psycholožka zlehčovala tíhu jeho prožívaných pocitů reakcemi typu: „No a co, že se stydíte, že zčervenáte – co nejhoršího se může stát?“ Uvědomoval si, že nic hrozného se vlastně nestane, a strach ze zčervenání se tímto přístupem zmenšoval. Teď už mu ale nějakou dobu „no a co“ nezabírá.

 

STRACH, PANIKA, ÚZKOSTI... BRAŇTE SE JIM! DISKRÉTNĚ VÁM PORADÍM - Mgr. Tibor A. Brečka.

 

Problém je ukrytý hluboko uvnitř!

Někomu by tento přístup mohl vydržet i trvale, ale Tomáš má v sobě hlubší kořínky svého strachu, které je podle mé zkušenosti dobré najít a vypořádat se s nimi.

Když spolu během hovoru pátráme po prvotních příčinách, tvrdí, že do té zkoušky byl v klidu - bezprostřední kluk. Jak tedy ví, že by se mu ostatní smáli kvůli tomu, že se bojí, a že se toho má bát? Zažil snad někdy dřív posměch kvůli něčemu? Sám na sobě ne, ale vzpomíná si, že tak v 11 letech se s kamarády smáli jednomu klukovi odjinud, že je tlustý. Ještě si uvědomuje, že v těch 16 letech byl zamilovaný do jedné spolužačky (ale neřekl jí to) a úzkost a nejistotu cítil zejména ze zkoumavého pohledu její dobré kamarádky. Rok předtím, v prvním ročníku střední školy, byl ještě „v pohodě“, dokázal se bavit, i s holkami. Měly ho sice za ostýchavého, ale „braly ho“. „Často jsem se červenal a to mi vadilo už tehdy - vadilo mi, že se stydím.“

Tomáš vidí souvislost i ve výchově rodičů. „Rodiče patří k těm, co vidí všechno černě.“ Říkali mu (a stále ještě říkají), že je „naprosto nepoužitelný“, neumí se prosadit, kritizují to, co dělá, nedokáží ho ocenit, zdá se, že hledají jen chyby. „Matka mě chce pořád změnit, předhazuje mi jiné schopné lidi, abych si z nich vzal příklad, když se chci podělit o nějakou radost, shazuje ji.“ Otec taky neumí naslouchat druhým lidem, skáče jim do řeči, soustředěný na to, co jim odpoví.

 

řešení sociální fobieKaždý problém má řešení

Během tří setkání s využitím Technik emoční svobody dochází Tomáš postupně i k pochopení, že se matka svůj přístup naučila od své matky, která taky „do všeho mluvila, muselo být po jejím“. Chápe nejen rozumem, ale i v srdci, že se chová tak nejlíp, jak umí. Stejně jako on. Přijal své pocity, zpracoval jednotlivé zážitky - kořínky strachu tak, že už je prožívá bez úzkosti. A přestože cítil před několika dny strach, že se ztrapní, i tak se má rád takový, jaký je. Cítí opět uvolnění a klid.

Autor článku:

zobrazit detail
Český jazyk Mgr. Petra Kolaříková psycholog, psychoterapeut
Odborník na témata: Strach a panika, Vztahy a manželství, Deprese, Poruchy příjmu potravy, Násilí a zneužívání, Sexualita, Závislost, Nutkání a nucení, Děti a výchova
Miluji na své práci zejména ty momenty, kdy v sobě ucítíte, že jste skvělí a máte se rádi takoví, jací jste. Ráda Vám k tomu pomohu.

Další články:

Dovolená bez stresuvloženo 3. 8. 2012

Dovolená bez stresu

Dovolená a stres... Víte, o čem mluvíme?

Dlouze vyhlížená představa idylicky trávených dní má svou rubovou stránku. Dovolená obecně, a ještě více dovolená v cizině, může být pro psychiku člověka značně zátěžovou životní situací


Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)


obchodní podmínky zpracování osobních údajů zpracování cookies mobilní verze  spolupracujte s námi  vaše názory a připomínky