Dotaz 2057 - denisa - Poradna - Vitavera - Váš psycholog na telefonu!
Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Psychologická poradna

Máte problém a nechcete na něj být sami? Ocitli jste se v tíživé situaci a nevíte, jak ji řešit?

Naši specialisté jsou zde, aby Vám pomohli s Vaším trápením!

Možná, že již zde někdo řešil stejný problém, který trápí Vás. Prohlédněte si již položené dotazy.

Dotaz - denisa 1. 12. 2013 14:37
Dobrý den,prosím Vás mám 16-letou dceru a ta má problémy.Má strach z uzavřených prostor,vždy se ptá když někam jdeme zda tam budou okna...Dál již několik let nejezdí výtahem.Večer mi často říká že se jí špatně dýchá,taky že se jí točí hlava....byly jsme u pediatričky všechny krevní testy má v pořádku...Včera jela na discotéku na kterou se moc těšila a za 2 hodiny už byla i doma s tím že tam bylo strašně moc lidí kteří se na ni tlačili a to jí dělalo strašně špatně.....prosím vás pořád váhám s tím ji tahat někde po psychiatrech,pořád si z manželem říkáme, že z toho vyroste....Ale už začínám mít obavy zda ten problém není přece jen vážný a já ho podceňiju..Moc děkuji za přípdnou odpověď..Denisa
Odpověď - Mgr. Petra Helebrantová 1. 12. 2013 16:46
Milá Deniso,

děkuji Vám, že jste zadala dotaz do poradny. Píšete, že máte 16 ti letou dceru, která má strach z uzavřených prostor, vždy, když někam jdete, ptá se, zda místnost bude mít okna, již několik let nejezdí výtahem. Večer často říká, že se jí špatně dýchá a točí se jí hlava. Včera se předčasně vrátila po dvou hodinách z diskotéky, nedělalo jí dobře plno lidí.

Deniso, jsem ráda, že problémy dcery nenecháváte být a hledáte pomoc. Pediatrička jí na nic nepřišla – můžete mít tak aspoň jistotu, že po zdravotní stránce by měla být v pořádku. Mnohé nemoci však vycházejí z psychiky. Váháte s návštěvou psychiatra, říkáte si s manželem, že z toho vyroste. Máte pravdu, že většinou čekáme, zda problém nevymizí a často se stane, že opravdu spontánně sám od sebe zmizí. Ale v případě Vaší dcery bych byla opatrnější, protože z Vašich slov to chápu tak, že problémy u Vaší dcery začaly před několika lety a postupně se její strach z prostor zhoršuje. A Vy začínáte mít obavy, zda ten problém není vážnější a zda ho nepodceňujete. Deniso, myslím, že je pravý čas hledat dceři pomoc odborníka.

Když si čtu popis chování Vaší dcery, musím Vás uklidnit, že tímto problémem trpí v dnešní době poměrně hodně lidí a dá se úspěšně léčit. Po léčbě jsou lidé schopni normálně fungovat tak, jako dříve. Deniso, nemůžu přes internet Vaší dceru diagnostikovat, to je úloha psychologa či psychiatra, který ji vyšetří, ale dle Vašeho vyprávění to ukazuje pravděpodobně na fobii z prostor, kdy se člověk dostane do stavu úzkostí v určitých prostorech. Tato fobie z prostor se může plíživě rozšiřovat, až je pro člověka jediným bezpečným prostorem domov – proto je dobré s léčbou začít co nejdříve. Takto nemocný člověk si uvědomuje nesmyslnost svého chování, ale není schopen to racionálně zvládnout. A většina lidí přichází do léčby až ve chvíli, kdy jim to zásadně komplikuje život - mají problémy s docházením do práce, školy.... Čím dříve klient přijde do léčby, tím dříve se může většinou vrátit do běžného života. V pozdních fázích je vždy léčba komplikovanější.

Deniso, zkuste si otevřeně promluvit se svojí dcerou, myslím, že samotné ji tyto stavy strachu z prostor nejsou příjemné. Nemusíte jít hned k psychiatrovi (ten léčí hlavně léky), ale je dobré vyhledat psychologa. Psycholog léčí slovem, bude si s Vaší dcerou povídat, co prožívá a budou společně hledat takové způsoby, jak s těmito stavy úzkosti pracovat a jak je eliminovat. Věřím, že zase bude moci dcera žít brzy plnohodnotný život.

Držím všechny palce!

Zobrazuj jen dotazy z kategorie:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 > >>|


Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)


obchodní podmínky zpracování osobních údajů zpracování cookies mobilní verze  spolupracujte s námi  vaše názory a připomínky