Dotaz 2065 - dada - Poradna - Vitavera - Váš psycholog na telefonu!
Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Psychologická poradna

Máte problém a nechcete na něj být sami? Ocitli jste se v tíživé situaci a nevíte, jak ji řešit?

Naši specialisté jsou zde, aby Vám pomohli s Vaším trápením!

Možná, že již zde někdo řešil stejný problém, který trápí Vás. Prohlédněte si již položené dotazy.

Dotaz - dada 3. 12. 2013 09:38
Dobrý den, mám 8 letou vnučku, poslední dobou maluje hřbitovy a na nich náhrobky se svým jménem.,taky mi říkala, že se jí staví na oči její smrt a škaredé věci, i ona sama je škaredá, a bojí se , že bude mít jinou mamku, až se znou narodí. Nutno podotknou, že to nyní nemá jednoduché ,žije jen s matkou, stěhovali se jen přechodně k matčinému příteli, čekají na byt.se mnou má vztah dobrý, aspon myslím, protože se mi dost svěřuje, mamky se bojí.matka hodně pracuje, v případech, kdy není u mně, se o ní stará přítelova matka.chtěla bych jí nějak pomoci, at se netrápí a není smutná. Děkuji
Odpověď - Mgr. Petra Helebrantová 3. 12. 2013 15:33
Dobrý den, Dádo,

Děkuji, že jste vložila dotaz k nám do poradny. Trápí Vás osmiletá vnučka, která poslední dobou maluje hřbitovy s náhrobky se svým jménem. Také Vám říkala různé škaredé věci i to, že ona sama je škaredá. Bojí se, že bude mít jinou maminku, až se znovu narodí. Nemá to teď jednoduché, žije jen s matkou, čekají na byt.

Dádo, snažila bych se přijít na to, proč si myslí nebo proč vůbec přemýšlí o jiné mamince? Má strach, že ji maminka nechce? Nebo proč si o sobě myslí, že je škaredá, slyšela to někdo v okolí, doma? A jak se cítí doma, jaký má vztah k mamince? Ale to je otázka spíše na odborníka.

Je dobré, že s Vámi má vnučka dobrý vztah a svěřuje se Vám, jste zřejmě pro ni oporou a osobou, které může důvěřovat. Můžete se s ní pokusit více mluvit o tom, co prožívá a co si myslí. Píšete, že mamky se bojí – říkám si, proč se jí bojí, co se mezi nimi děje? Jinak matka hodně pracuje a když není vnučka u Vás, stará se o ni přítelova matka. Honí se mi hlavou, jestli by třeba nešlo promluvit si s její maminkou? Ví její máma, že se její dcera takto trápí? A má o ni maminka opravdový citový zájem, nebo je radši, když je dcera u někoho jiného na hlídání? Možná potřebuje Vaše vnučka lásku, péči, pocit, že někam patří, že není odmítána nebo pořád někam dávána na hlídání. Ale může to být úplně jinak, to zde bohužel z krátkého emailu nepoznáme. Každopádně si myslím, že matka by měla vědět, jak se její dcera cítí. Může se jí začít více věnovat, trávit spolu více času, sdílet společně radosti i starosti, více na ní myslet a dávat jí najevo, že tam je pro ni, že ji neopustí, že ji nechce dát pryč. Možná by ale bylo také dobré zajít za dětským psychologem – je zde však potřeba spolupráce s maminkou (která dává jako zákonný zástupce souhlas). S psychologem budete společně pátrat po tom, proč se tak vnučka cítí a jak jí můžete pomoci. Věřím, že se situace brzy upraví.

Budu držet palce, ať je vnučce brzy lépe

Zobrazuj jen dotazy z kategorie:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 > >>|


Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)


obchodní podmínky zpracování osobních údajů zpracování cookies mobilní verze  spolupracujte s námi  vaše názory a připomínky