Jak zvládnout stres spojený s nástupem do školky? - Jarmila - Poradna - Vitavera - Váš psycholog na telefonu!
Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Psychologická poradna

Máte problém a nechcete na něj být sami? Ocitli jste se v tíživé situaci a nevíte, jak ji řešit?

Naši specialisté jsou zde, aby Vám pomohli s Vaším trápením!

Možná, že již zde někdo řešil stejný problém, který trápí Vás. Prohlédněte si již položené dotazy.

Jak zvládnout stres spojený s nástupem do školky? - Jarmila 8. 4. 2014 10:10
Dobrý den,máme 3,5letou dceru.Od útlého věku neměla ráda nové lidi a cizí prostředí,také jí vždycky vadilo,když se někde křičelo nebo bylo hlučno.Věkem se to zlepšuje,ale pořád je to oproti většině dětí spíš zakřiknuté dítě,které se příliš nehrne mezi ostatní děti.Je to takový ten typ, co si nechá všechno sebrat,neumí se prosadit ani bránit.Možná je to částečně i tím,že jí od mala vštěpujeme,jak by se měla správně chovat.Nechápe,proč ostatní děti dělají to, co není správné.Také nemá ráda,když je něco takové divoké,agresivní-třeba pohádky,kde si postavičky ubližují.Jinak je velmi zvídavá,ráda maluje,skládá puzzle.Loni jsme zkusili dát ji do školky a nastal problém.První den v pohodě a pak už to bylo jen horší.Došly jsme do školky a přišly slzy a prosby,že chce jít domů.Vůbec se nezapojovala do hry s dětmi, nejedla. Zkusili jsme zkrátit její pobyt jen na hodinu,tak se to trochu zlepšilo,začala si hrát víc s dětmi,ale ráno to bylo pořád s brekem.Vím,že některé děti si ve školce těžko zvykají,ale problém je,že dcera trpí atopickým ekzémem,který jí stres spojený s nástupem do školky,neskutečně zhoršil.Když chodila domů s krvavými drápanci po celém těle a byla tak vynervovaná,že při slově školka měla reakce podobné reakcím při alergii např.na potraviny,tak jsme rezignovali a vzali ji ze školky pryč.Do týdne odezněly veškeré problémy včetné ekzému po celém těle.Chtěla jsme se tudíž zeptat,co dělat pro to,aby ten stres nebyl tak velký? Lze to i u tak malého dítěte ovlivnit? Snažíme se o školce mluvit,jak si tam najde kamarády,že tam je hodně hraček atd.,čteme i pohádky o holčičce,jak chodila do školky a co tam zažívala,snažíme se chodit na akce s dětmi,ale efekt je prakticky nulový.Přijde mi,že dcera zatím nevidí v chození do školky žádný přínos...
Odpověď - PhDr. Ivana Vajnerová 29. 4. 2014 10:53
Je zřejmé, Jarmilo, že Vaše holčička je zkrátka spíše uzavřené, citlivé dítě, což se v poměrně raném věku může projevovat právě těmito obtížemi. Ale děti se v tomto období vyvíjejí strašně rychle, takže většinou se takové až vyhrocené úzkosti z jiného než nejbližšího prostředí a lidí rychle alespoň do značné míry tlumí.
Z praktického hlediska je důležitá otázka, zda či nakolik Vy potřebujete kvůli práci dceru do školky posílat. Nejen kvůli jejímu stresu a zjevným psychosomatickým důsledkům. Je sice důležité, aby si postupně zvykala na jiné děti a prostředí, ale přínosnější by pravděpodobně bylo to dělat co nejmírnějším tempem: zvát si návštěvy s dětmi, navštěvovat rodiny s dětmi, zvolit místo klasické školky nějakou alternativu s menším kolektivem a individuálnějším přístupem, spojovat v maximální míře tato setkání s příjemnými zážitky a o těch se bavit a vyzdvihovat je, spíše než stále připomínat školku a její přínosy - to může holčičku proti ní ještě více zatvrzovat. Také případně i v této stávající školce se zkuste domluvit, zda byste tam párkrát nemohla přijít třeba jen na krátkou dobu s ní a nejprve s ní i odcházet, pak ji na delší a delší dobu nechávat samotnou (i když tady asi narazíte s tím, že by to nebylo fér vůči ostatním dětem).
Každopádně předpokládám, že jste si promluvila s učitelkou, zda ve třídě nejsou nějaké agresivnější děti apod., protože takových okolností byste se měli v tomto období maximálně vyvarovat.
Pro jistotu bych se na Vašem místě nevyhýbala ani návštěvě u dětského psychologa - vyšetření není nijak násilné, většinou se zaměřuje na kreslení obrázků apod. Může se totiž přijít na počátky nějakých např. neurotických nebo autistických příznaků, nebo je vyloučit. Nechci Vás ale strašit, to jen pro jistotu, nakolik citlivě je nutné s dcerkou jednat a nakolik ji případně (opět samozřejmě v citlivých dávkách) začít učit odolávat stresu. Ale opakuji, pravděpodobně je to období, kdy uzavřenější děti neznámé prostředí hůře snášejí a možná z nich nebudou "baviči a bossové třídy", ale do kolektivu se bezproblémově budou zapojovat.
Nechť se všechno vyvíjí dobře a hlavně ku prospěchu Vaší dcery,
Ivana Vajnerová

Zobrazuj jen dotazy z kategorie:
|<< < 1 | 2 | 3 | 4 | 5 > >>|


Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)


obchodní podmínky zpracování osobních údajů zpracování cookies mobilní verze  spolupracujte s námi  vaše názory a připomínky