Násilí a zneužívání - Vitavera - Váš psycholog na telefonu!
Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

násilí zneužívání

Násilí a zneužívání

 

Je veliká statistická pravda, že násilí a zneužívání probíhá nejčastěji v rodinném prostředí. Jedná se o domácí násilí. Jde většinou o pozvolný proces, který začíná lehkými urážkami, ponižováním, přehlížením nebo kontrolou chování - kde jste byli a s kým. Někdy si ani nemusíte uvědomit, že se děje něco špatného, můžete omlouvat chování druhého. Vždyť on/ona jen žárlí a vždyť ono je to vlastně hezké. Postupně ovšem forma přitvrdí a dochází až k teroru a hrubému fyzickému násilí, kdy je ohroženo jak vaše fyzické a duševní zdraví, tak nakonec i váš život sám. Řešení tak závažných problémů se nesmí odkládat!

Násilí a zneužívání tedy není “jen” otázka facek a mlácení. Násilí může mít formu psychického tlaku (ponižování, urážení, obviňování, zákazy, zastrašování, hrubé chování až vyhrožování, vydírání, ničení věcí oběti, terorizování), emocionálního násilí (soustavná kontrola - co dělá, s kým se stýká, kam chodí, zesměšňování, citové vydírání, výhružky odebráním dětí, vyhozením z bytu), ale též sexuální (znásilnění, nucení proti vůli k různým sexuálním praktikám, sexuální napadání), sociální (zákazy kontaktů s rodinou a s přáteli, cílem je sociálně oběť izolovat, využívání dětí nebo jiných osob jako prostředku nátlaku na oběť) či ekonomickou (omezování přístupu k penězům, neposkytování prostředků na společnou domácnost, případně na děti, absolutní kontrola nad příjmy a výdaji oběti, zatajování finanční situace rodiny). Zpravidla se setkáváme s kombinací různých forem domácího násilí.

Obětí domácího násilí, týrání, sexuálního zneužívání může být kdokoli! Nebuďte lhostejní k utrpení druhých. Pokud máte jen stín podezření, obraťte se na nás a my vám poradíme, jak dotyčné/mu nebo vám osobně pomoci. Týká se tento problém vás? Zkuste se opět postavit na vlastní nohy a najděte sílu k tomu, opustit člověka, o kterém si – i přes to všechno, co vám dělá – myslíte, že ho milujete a jste na něm závislí.

Odborníci na tuto kategorii:

zobrazit detail
Český jazykSlovenský jazyk Mgr. Josef Hrubý psycholog
Odborník na témata: Násilí a zneužívání, Strach a panika, Deprese, Trauma
„Změna je možná“
zobrazit detail
Český jazykSlovenský jazykAngličtina Petra Urbanová psychoterapeut
Odborník na témata: Osobnostní rozvoj, Vztahy a manželství, Strach a panika, Násilí a zneužívání, Smrt a zármutek, Sexualita, Deprese
V běhu život jsem se setkávala s lidmi, kteří potřebovali péči psychoterapeuta, ale báli se. Telefonické poradenství je ideální, bezpečné.
1

Články:

Jak porozumět řeči těla?vloženo 5. 6. 2023

Jak porozumět řeči těla?

Řeč těla je neverbální způsob komunikace, který často prozradí více než mluvené slovo. Umožňuje nám číst hlouběji a pravdivěji myšlenky a postoje toho druhého. Tělo totiž mluví za nás.

Řeč těla je někdy pravdivější než samotný verbální projev.

Umíte být sami?vloženo 22. 5. 2023

Umíte být sami?

Člověk je tvor společenský, to je všeobecně známá informace. Málokdo je rád zcela sám, přestože i tací se najdou. Téměř pro každého je tím nejdůležitějším vztahem, o který v životě usiluje, vztah partnerský.

Co dělat, když jste sami a nemáte partnera/ku?

Co o nás říkají barvy?vloženo 8. 5. 2023

Co o nás říkají barvy?

S barvami se setkáváme v mnoha formách a jevech. Používáme je a prostřednictvím nich také vyjadřujeme sami sebe. Barvy jsou naším zrakovým vjemem.

Jak barvy ovlivňují naše pocity a náladu?

Je rozvod správným řešením?vloženo 24. 4. 2023

Je rozvod správným řešením?

Každý rok se objevují nové alarmující statistiky rozvodů. Podle Českého statistického úřadu je počet rozvodů kolem 30ti tisíc ročně.

Proč tak často k rozvodům dochází? Které chování je indikátorem, že je vztah u konce?

1 | 2 | 3 | 4 | 5 > >>|

Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)


obchodní podmínky zpracování osobních údajů zpracování cookies mobilní verze  spolupracujte s námi  vaše názory a připomínky