8 tipů, jak vyzrát na stres v zaměstnání - Vitavera - Váš psycholog na telefonu!
Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

vloženo 16.8. 20218 tipů jak vyzrát na stres v zaměstnání



V posledních letech jako by většina populace trpěla chorobou, pro niž jsou mimo jiné typické dva příznaky jdoucí ruku v ruce: přepracovanost a stres. Podle výzkumů Češi tráví podstatnou část života v práci, naopak méně jezdí na dovolené a odpočívají všeobecně. Stresu na pracovišti pak přibývá převážně z důvodu nasazování pokročilejších technologií, které zrychlují naše životy a které nás nutí dělat rychlá rozhodnutí. V tomto příspěvku se zaměříme na zaměstnání, která jsou stresu vystavena více než jiné, a přineseme několik tipů, jak dopady stresových situací zmírnit co nejvíce, ať už se věnujete jakékoli profesi.


Američtí vědci provedli analýzu velkého množství profesí z mnoha různých hledisek a kritérií a sestavili žebříček povolání, která působí na lidský organismus z hlediska stresu nejvíce. Na čelní místa se dostalo povolání hasič, voják, pilot, policista a manažer. Lidé vykonávající tyto profese pracují dle vědců v největším stresu. Důvodem je velká míra zodpovědnosti, kterou tato povolání obnášejí. Kromě odpovědnosti je stresovým faktorem také nepředvídatelnost, proto při výkonu své profese zažívají stres i učitelé, psychologové nebo moderátoři. Třetí skupinou profesí, které jsou stresem ohroženy nejvíce, jsou takzvané pomáhající profese, kam řadíme například lékaře a další zdravotnický personál, terapeuty, sociální pracovníky nebo kněze. Jedná se o práci, ve které se kombinuje faktor odpovědnosti (v případě lékařů dokonce odpovědnosti největší, totiž za lidské životy) i nepředvídatelnosti. Povolání typu terapeut nebo kněz je zas ohroženo syndromem vyhoření, spojovaným s náročnou prací s lidmi, kdy často nejsou po dlouhou dobu viditelné a prokazatelné výsledky práce.

PSYCHOLOGICKÁ POMOC NA TELEFONU - NONSTOP A ZCELA DISKRÉTNÍ! Volejte 900 70 10 20*


Pokud byste volili zaměstnání podle kritéria nejmenšího nebezpečí vystavení stresorům, pak byste si vybrali patrně profesi kadeřníka, zlatníka, univerzitního profesora, výživového poradce nebo knihovníka. Tato povolání označili vědci za nejméně stresující. Je však důležité započítat do rovnice povahu a temperament, kterým se od sebe lišíme. Známý český psycholog M. Nekonečný definuje stres takto: „Stres vzniká tehdy, působí-li na člověka nadměrně silný podnět dlouhou dobu nebo ocitne-li se v nesnesitelné situaci, jíž se nemůže vyhnout, a setrvá-li v ní.“ Je patrné, že každý si vyhodnotí jako nadměrně silný podnět nebo nesnesitelnou situaci něco jiného, a také ve vnímání toho, co je „dlouhá doba“ se můžeme rozcházet. Jistě to znáte, někoho rozhodí sebemenší nepříjemnost, jiný si zachová chladnou hlavu i v prekérních situacích. Jinak řečeno, setkali jste se určitě jak s lékařem vyzařujícím klid a rozvahu, tak i s nevyrovnanou a vystresovanou prodavačkou.

Zaměstnání většinou změnit nemůžeme nebo nechceme. To, co ovlivnit dokážeme, je přístup k naší profesi. Předkládáme několik tipů, které nám pomohou vyrovnat se se stresory, které na nás v zaměstnání působí:

  • Kvalitní síť mezilidských vztahů – působí jako nárazník a ochrana proti profesionálnímu stresu, jedná se o kvalitní partnerský vztah, dobré kolegiální vztahy, ale také přátele mimo pracoviště
  • Zdravý životní styl – dostatek spánku, tělesné cvičení, vyvážená strava s dostatečným pitným režimem, absence návykových látek a přemíry alkoholu
  • Pravidelný rytmus – dodržování pravidelného režimu a denního rytmu, dobrá organizace času a v ideálním případě střední míra zátěže
  • Kvalitní zájmy a záliby, které nesouvisejí s povoláním a slouží ke znovunabytí sil
  • Sebeuvědomění – dobré vnímání sebe sama, svých potřeb, realistické nároky na sebe, stanovení dosažitelných cílů
  • Pocit uspokojení z vlastní práce – spatřování smyslu a důležitosti toho, čím se zabýváme, pestrost práce, uspokojující finanční ohodnocení
  • Spiritualita, meditační a relaxační techniky
  • Rituály – například převlečení do civilu po pracovní době spojené s odložením pracovních problémů apod. a individuální strategie

Závěrem dovolte připomenout, že stres sám o sobě škodlivý není, nebezpečí tkví ve způsobu, jakým je prožíván. Jsme to tedy jen my, kdo rozhoduje, zda budeme situaci vnímat jako stresující nebo ne. Na cestě za spokojeností i v náročném zaměstnání nám jako dobří průvodci pomohou humor, smích a umění brát věci s nadhledem.

Další články

Kolik skrýváme tváří?vloženo 14. 9. 2020

Kolik skrýváme tváří?

Mnoho z nás v práci neví, kde nám hlava stojí, musíme řešit spoustu problémů a úkolů a často si práci nosíme domů. Když ne v přesném slova smyslu, tak přeneseně, v podobě špatné nálady.

Když v sobě nosíme starosti a neventilujeme je hned, může nám pak stačit drobné podráždění a vybuchneme.

Nastoupilo vaše dítě do 1. třídy? Jak to zvládá? A jak vy?vloženo 7. 9. 2020

Nastoupilo vaše dítě do 1. třídy? Jak to zvládá? A jak vy?

Rozhodně není odpovědí, že nejpodstatnější je, že váš potomek měl již před nástupem do školy co nejlepší základy čtení nebo psaní, a už vůbec ne třeba ten nejkrásnější penál nebo značkové oblečení.

Mnohem podstatnější je, aby s podporou celé rodiny co nejlépe obstály při změně životního rytmu.

Jak mít větší radost z prácevloženo 24. 8. 2020

Jak mít větší radost z práce

Často od druhých lidí slyšíme, že se jim nechce do práce a někdy to tak cítíme i my samotní. Pokud je to tak pouze občas, je to v pořádku, je to normální. Pokud to tak ale cítíme každý den, je to špatně.

Práce má významný vliv na utváření naší vnitřní hodnoty, na naší duši.

Můj manžel je gay?!!! Moje manželka je lesba?!!!vloženo 17. 8. 2020

Můj manžel je gay?!!! Moje manželka je lesba?!!!

Zní vám tento výkřik absurdně? Možná by nebyl tak absurdní v minulosti, kdy byla homosexualita tabu nebo společensky nepřípustná, leckdy leckde dokonce trestná. Přesto se i v současnosti stává, že se třeba i dlouholetý partnerský vztah zhroutí právě kvůli homosexualitě partnera či partnerky.

Jak je to možné?

|<< < 10 | 11 | 12 | 13 | 14 > >>|

Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)


obchodní podmínky zpracování osobních údajů zpracování cookies mobilní verze  spolupracujte s námi  vaše názory a připomínky