Když nám v partnerství chybí sebevědomí - Vitavera - Váš psycholog na telefonu!
Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

vloženo 27.6. 2016Když nám v partnerství chybí sebevědomí

Nedostatek sebevědomí je následkem našeho vnitřního negativního přesvědčení. Často si ho neuvědomujeme. Každý máme svá vnitřní slabá místa. V partnerských vztazích může být takové přesvědčení opravdu závažným problémem. Je potřeba si ho přiznat a snažit se ho změnit.

Chceme, aby se naše představy o partnerství staly skutečností, a zlobíme se, když se nenaplňují. Zlobíme se na sebe, zlobíme se na druhé. Nemáme se rádi a chceme se mít rádi prostřednictvím druhých. Bojíme se být sami a prahneme po lásce.

Jsme s partnerem i za cenu toho, že se zaprodáme. Nejsme dost silní a neumíme se prosadit, žijeme falešně a ve lži. Bojíme se, abychom partnera neztratili, když projevíme vlastní názor, a tak děláme všechno pro to, aby se to nestalo. Podléháme partnerovi a podřizujeme se mu. Někdy jsme ochotni udělat téměř cokoliv. Nežijeme svůj vlastní život podle sebe.

Nedostatek sebevědomí na sebe v partnerství bere nečekané podoby


Projevuje se jako uzavřenost, ostych či strach z mnoha věcí nebo naopak jako útočnost, arogance či žárlivost. Může se také projevit jako závislost. Jeden druhému se patologicky přizpůsobuje a ztrácí vlastní osobnost. Mění ji s každým novým partnerem. Nakonec nemá žádné vlastní zájmy nebo přátele, postupně je ztrácí s tím, jak se fixuje na partnera.

Bojíme se cokoliv říct nebo se naopak nemůžeme ubránit kritickému hodnocení svého partnera či partnerky? Vyčítáme mu často chyby? Žárlíme na svůj protějšek, ale nemůžeme si pomoci, je to přeci oprávněné! Obáváme se, že nás opustí a máme pro to každý den po ruce jiný důvod? Za tím vším je nedostatek sebevědomí.

PSYCHOLOGICKÁ POMOC NA TELEFONU - NONSTOP A ZCELA DISKRÉTNÍ! Volejte 900 70 10 20*


Proč tolik zkoušek

Milujeme svého partnera, plníme povinnosti, ale i tak se můžeme cítit nenaplnění. Jako bychom dávali ze sebe, ale nevracel se pocit radosti a uspokojení ze všeho, co děláme pro dobro věci. A jednoho dne se může stát něco, co bychom vůbec nečekali. Je dobré občas vědět, co si myslí náš partner, protože nám to pomáhá uvědomit si i jiný úhel pohledu.

Náš zájem ale nesmí překročit hranici, kdy začínáme být na zpětné vazbě závislí. Žijeme pak podle něj a ne svůj vlastní život. Za pár let už ani nevíme, kdo vlastně jsme. A klademe vinu partnerovi. Jenže ten o tom obvykle nemá ponětí. A hlavně, nikdy to po nás nechtěl. Dokonce si možná říká: kam se poděl ten člověk, který mi tenkrát tak učaroval?

Snažíme se a stále to nestačí

Snažíme se i za cenu vlastního přepětí, aby náš vztah byl tím nejlepším. Abychom jako ženy byly krásné a pečující nebo abychom jako muži zajistili rodinu dobrými výdělky. Nějak to stále není ono a my jsme natolik unavení, že na radost, štěstí a pohodu nám jaksi nezbývá čas. Je to tím, že jsme si neudělali čas na sebe.

Opravdu na sobě potřebujeme vyzkoušet, co všechno vydržíme a kam až jsme schopni zajít? Nebo se rozhodneme žít šťastnější život a najdeme si pro sebe prostor? Co kdybychom získali zpět svou sílu a mohli pak být lépe tím, kým ve skutečnosti být chceme? A plnili svou roli člena rodiny i ke spokojenosti ostatních.

Podaří se nám to někdy změnit?


Pokud se začneme mít dostatečně rádi, uvědomíme si, co nám ve vztahu vyhovuje a co nám naopak vadí, a to i u sebe. Budeme upřímní k sobě i k partnerovi. Naučíme se být sami a užívat si to. A ne to protrpět. Nebojíme se pak ze vztahu odejít, pokud nám nevyhovuje. Jsme rádi, že máme partnera, ale dokážeme se smířit i s tím, že by odešel on.

Nezasahujme do života druhého a nechme jeho i sebe svobodně dýchat. Nenechme se spoutávat a zároveň nespoutávejme druhé. Vyrovnané sebevědomí v nás vytvoří klid a harmonii. Pokud z nás partner cítí sílu, bude se k nám rád vracet. Nejdříve hledejme sebe. Když se najdeme, potkáme toho, který se také našel.

Další články

Zdravé sebevědomí – zdravé vztahyvloženo 13. 6. 2016

Zdravé sebevědomí – zdravé vztahy

Člověk je tvor společenský a vztahy spontánně vytváří a žije v nich. Nevzniknou a nepřijdou k nám jen tak. Neustále je tvoříme, rozvíjíme nebo ničíme, podle toho, jak se k sobě vzájemně stavíme.

Zdravé sebevědomí vede k větší spokojenosti ve vztazích.

Příliš vysoké sebevědomí – sázka na jednu kartuvloženo 30. 5. 2016

Příliš vysoké sebevědomí – sázka na jednu kartu

Příliš silné sebevědomí je jako příliš silná káva. Krásně voní a přitahuje pozornost. Když okusíte, skoro vás porazí. Příchuť je nepříjemně hořká a po chvíli už ani nechutná.

Pokud chceme zůstat lidmi, musíme si dovolit být zranitelní.

Člověk a sebevědomí – kdo komu vládne?vloženo 23. 5. 2016

Člověk a sebevědomí – kdo komu vládne?

Moudré přísloví, které říká „všeho s mírou“, platí i u sebevědomí. Najít tu správnou míru může být tvrdým oříškem. Sami si však musíme vybrat, jakou sociální realitu si chceme vytvořit.

Sebevědomí člověka je určováno tím, jak sám sebe vnímá a hodnotí.

Raw strava - přínos nebo jen módní trend?vloženo 25. 4. 2016

Raw strava - přínos nebo jen módní trend?

Mnoho z nás je v jednom kole a nemá čas na vaření. Co ale takové vaření bez vaření? Tzv. raw strava je dnes čím dál větším trendem. Je pro nás opravdu přínosná a jak moc?

Živá strava je pro naše tělo mnohem lehčí na strávení.

1 | 2 | 3 | 4 > >>|

Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)


obchodní podmínky zpracování osobních údajů zpracování cookies mobilní verze  spolupracujte s námi  vaše názory a připomínky