Marné hledání partnera souvisí s naším sebevědomím - Vitavera - Váš psycholog na telefonu!
Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

vloženo 17.5. 2021Marné hledání partnera souvisí s naším sebevědomím

Všechny naše vztahy začínají u vztahu, který máme k sobě. Něco si o sobě myslíme, něco cítíme, sami sebe si vážíme nebo nevážíme. Naše okolí se chová podobně. Podle toho, co z nás vyzařuje a co opačné pohlaví při setkání s námi cítí, se k nám také staví.

Co nám brání najít partnera?

Často se divíme: jak mě mohl odmítnout, jak mě mohla přehlédnout, jak to, že si mě nevšímá, proč mi tohle říká, proč nic neříká, proč jsem tak sama...? Poznáváte se? Děláme často sami sobě to, co máme druhým za zlé. Záleží na tom, jakým partnerem jsme sami sobě, tedy na tom, jaké máme sebevědomí.

Mnoho lidí žije v domnění, že nejsou dost hezcí nebo schopní a že pro lásku nemají předpoklady. Psychoterapeutka Tereza Zahrádková, která se věnuje párovému poradenství říká: „...nízké sebevědomí vychází ze základních vnitřních pochybností, které si vytváříme z velké většiny v dětství. Ve svém nitru máme strach, že jsme nezajímaví, neschopní, bezmocní, že nás nemá rád ten, na kom nám záleží, a že nás opustí. Tyto strachy v sobě potlačujeme, ale ony nás nevědomě ovlivňují, zejména v partnerských vztazích, ale nejen v nich.“

Chyby, které děláme hned na začátku


Neměli bychom se přikrášlovat a přizpůsobovat. Děláme se lepšími jen proto, abychom partnera nebo partnerku vůbec našli. To nás vyčerpává a náš protějšek to dříve či později stejně prokoukne. Dostaneme se do podřadné role a partner si nás pak nemůže vážit. Buď se k nám špatně chová nebo nás opustí.

NAŠI PSYCHOLOGOVÉ JSOU VÁM K DISPOZICI NA TELEFONU -  24 HODIN DENNĚ, 7 DNÍ V TÝDNU!


Zeptejme se nejdříve sami sebe na své předchozí vztahy. Čím začaly, jaké byly a proč skončily? Opakují se v nich stejné situace? To bývá způsobeno zažitými vzorci chování. Je potřeba najít jejich příčinu a změnit je. Pokud je těžké důvod odhalit, není od věci vyhledat odbornou pomoc.

Zdravá sebedůvěra jedince je jedna z nejpřitažlivějších vlastností pro opačné pohlaví. Přitahuje své protějšky příslibem vyrovnanosti, vzájemné důvěry a respektováním druhého. Zaměřme se proto na své dobré vlastnosti i to, co na nás oceňují ostatní. Na to se můžeme vždy spolehnout a zvednout si tak sebevědomí.

Co vlastně chceme?

Měli bychom vědět, jakého partnera hledáme. Jestliže něco chceme, musíme mít jasno v tom, co to přesně je a jít za tím tak dlouho, dokud to nedostaneme. Stanovme si priority a nepřijímejme prvního, kdo nám vstoupí do cesty. Vybírejme si. Nemusíme být vděční za to, že o nás vůbec někdo stojí. Nebojme se přát si to nejlepší. I to je o našem sebevědomí.

Klaďme si otázky a hledejme odpovědi. Čím sami sobě bráníme v tom, partnera si najít? Čím způsobujeme, že když ho potkáme, vzápětí ho zase ztrácíme? Na co nám bude vztah, po kterém toužíme? Uvědomujeme si, že vztah se nedá najít, ale že ho musíme vytvořit? Měli bychom tedy nejen vědět, co chceme dostat, ale také, co sami nabízíme. Nebo si myslíme „sám mám málo“, nemáme se rádi a hledáme někoho, kdo nám to vynahradí?

To, že víme, co by měli dělat druzí, je nám k ničemu. Většinou jsme to my sami, čemu potřebujeme věnovat pozornost. Začít se mít rádi, akceptovat své nedokonalosti, na nic si nehrát a být opravdoví. Posilujme a podporujme sebe, naše vztahy budou také přirozeně silné a budou nás podporovat tak, jak bychom si ve svých snech přáli.

Další články

Šikana pohledem rodiče obětivloženo 18. 1. 2021

Šikana pohledem rodiče oběti

Jednou z největších rodičovských výzev je přimět děti středního a staršího školního věku k hovoru o škole a spolužácích.

Mladší děti se naopak velmi rády podělí o své zážitky a raportují průběh školního dne tak detailně, až rodičovská pozornost často polevuje.

Jak na závistivost?vloženo 11. 1. 2021

Jak na závistivost?

Jsme rozdílní a rozdílná je také situace každého z nás. Proto občas dochází k vzájemnému srovnávání se. Pokud zůstává u srovnávání, je to v pořádku. Soutěživost je totiž naším hnacím motorem.

Proč k ní dochází, když je zbytečná?

Novoroční předsevzetívloženo 1. 1. 2021

Novoroční předsevzetí

Mnoho lidí si na konci roku dává různá předsevzetí. Jasně, od teď bude všechno jinak. Už nebudeme pít, kouřit, budeme každý den cvičit a k tomu si najdeme lepší práci a vyděláme spoustu peněz.

Většinou nám však novoroční předsevzetí dlouho nevydrží. Máme si tedy prvního ledna od základu měnit život?

Silvestr - Příležitost, jak se opít nebo smysluplný rituál?vloženo 28. 12. 2020

Silvestr - Příležitost, jak se opít nebo smysluplný rituál?

Za chvíli to vypukne a budeme počítat vteřiny do Nového roku! Podívejme se na to, o čem Silvestr vlastně je a jak lze řešit různé potíže s ním spojené.

Spousta lidem připadá Silvestr jako formalita a vnímá ho spíš jako příležitost nespoutaně se bavit a pít. V jádru této události se ale skrývají důležité věci, které si oslavu zaslouží.

|<< < 3 | 4 | 5 | 6 | 7 > >>|

Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)


obchodní podmínky zpracování osobních údajů zpracování cookies mobilní verze  spolupracujte s námi  vaše názory a připomínky