Příliš vysoké sebevědomí – sázka na jednu kartu - Vitavera - Váš psycholog na telefonu!
Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

vloženo 7.2. 2022Příliš vysoké sebevědomí – sázka na jednu kartu

Příliš silné sebevědomí je jako příliš silná káva. Krásně voní a přitahuje pozornost. Když okusíte, skoro vás porazí. Příchuť je nepříjemně hořká a po chvíli už ani nechutná.

Někdy je těžké odhalit, kde přesně je nebezpečná hranice porušené rovnováhy. Že máme nízké sebevědomí, si většinou uvědomujeme. S přehnaně vysokým sebevědomím už je to horší. Tady hrozí nebezpečí přemíry sebevědomí aniž by si toho člověk byl vědom. Taková porucha sebehodnocení pak vede k pýše, nadutosti a ješitnosti.

Současná společenská morálka velebí individualitu, výkon, dosahování cílů a společenskou prestiž a tak se v ní těmto jedincům dobře daří. Často nejsou odhaleny jejich úchylky a skrývají se právě za těmito měřítky hodnot. Kdo si to uvědomuje, snaží se zachovat míru. Rozdíl mezi správnou mírou a nepřiměřeností se ovšem někdy poznává obtížně.

Kde končí zdravé sebevědomí?

Nikdo jistě nepochybuje o tom, že sebedůvěra a neochota smířit se s prohrou jsou důležitými faktory šťastného a úspěšného života. Ideální je uchovat při tom svému sebevědomí zdravou rovnováhu a udržet si schopnost pozorovat věci objektivně. Věřit v dobrý výsledek a zároveň připustit, že se věci někdy nezdaří.

Nadšení i přiměřenou opatrnost je nejlepší rozumně kombinovat. Neměli bychom ignorovat nebezpečí a sázet jen na jednu kartu – na vítězství. Přehnaná sebedůvěra by nás mohla ve finále i zničit.

PSYCHOLOGICKÁ POMOC NA TELEFONU - NONSTOP A ZCELA DISKRÉTNÍ! Volejte 900 70 10 20*

Za hranicí únosnosti

Mít přehnané sebevědomí většinou znamená vidět jen sebe a své přednosti. To se projevuje pýchou, ješitností, egoismem, arogancí, nedostatkem empatie a soucitu. Takový člověk má o sobě přemrštěné mínění a je slepý k vlastním chybám. Je pyšný na své vlastnosti, svůj vzhled, na to, co dokázal, na majetek, postavení ve společnosti, všechno ví, všude byl atd.

Podle toho se také tváří a jedná. Chodí vzpřímeně a sleduje, zda se na něj někdo dívá. Má rád publikum. Je samolibý, okázale dává najevo svůj názor a prosazuje se tak, že nedává příležitost ostatním. Myslí si, že nikoho nepotřebuje. Má přezíravý nebo panovačný pohled. Tito lidé se chovají manipulativně a bývají vůči druhým i krutí.

Nestálé hladiny

Máme tendenci srovnávat se s druhými. Lidé s vysokým sebevědomím vycházejí z tohoto srovnání automaticky jako vítězové a často již předem. Používají metody, které ubližují druhým. Pokud šlapeme po důstojnosti někoho jiného, může to fungovat v náš prospěch jen krátkodobě. Proto tito lidé potřebují doplňovat rychle se vyprazdňující nádobu se svým sebevědomím neustále.

Nezdravě zvýšené sebevědomí nepostihuje tak velkou část lidstva jako sebevědomí nezdravě nízké. Stává se, že vidíme někoho s typickými projevy vysokého sebevědomí a zjistíme, že dotyčný má ve skutečnosti sebevědomí dosti pošramocené. Svým okázalým chováním se to jen snaží zamaskovat.

Jak z toho ven?

Zda je více nepatřičné sebevědomí vysoké nebo nízké je věcí názoru každého jednotlivce. Co nás víc obtěžuje a s kým se nám hůře jedná je mimo jiné záležitostí toho, jak jsme na tom se sebevědomím my sami a jak se tudíž s druhými dokážeme vyrovnat.

Přehnaně vysoké sebevědomí můžeme léčit uznáním své pravé hodnoty, přijímáním, pokorou a laskavostí. Dovedou nás k vlastnímu sebepřijetí, vyrovnanosti a klidu. Pokud chceme zůstat lidmi, musíme si dovolit být zranitelní, dělat chyby a učit se z nich.

Další články

Co jsme věděli jako děti a dnes na to zapomínámevloženo 13. 12. 2021

Co jsme věděli jako děti a dnes na to zapomínáme

Děti bývají moudřejší než dospělí. Jsou i mnohem šťastnější. Ráno nedočkavě vstanou a už se ženou za vším, co život může nabídnout. Vždyť je ještě tolik věcí, které chtějí udělat a zažít.

Buďme víc jako děti!

Ona si kvůli tomu klukovi zničí život! aneb nebezpečné velké láskyvloženo 6. 12. 2021

Ona si kvůli tomu klukovi zničí život! aneb nebezpečné velké lásky

Toto nebezpečí sice hrozí v každém věku, ale my se budeme krátce zabývat dospívajícími. A dlužno dodat, že stejně platí: On si kvůli té holce zničí život! I chlapci se mohou zbláznit do dívky, která je přinejmenším podle jeho rodičů strhává do (pomyslné ?) propasti.

Jak postupovat, jakých chyb se vyvarovat?

Jak zvládat kritikuvloženo 29. 11. 2021

Jak zvládat kritiku

Zřejmě každý z nás někdy v životě někoho kritizoval nebo byl za něco kritizován. Nejprve pocítíme lítost a další vývoj už záleží na každém z nás.

Někdo se urazí a přestane s kritikem mluvit, jiný začne chrlit argumenty na svou obhajobu, strategií dalšího může být útok.

Hudba ovlivňuje psychické i fyzické zdravívloženo 15. 11. 2021

Hudba ovlivňuje psychické i fyzické zdraví

Hudba jsou zvuky – s těmi žijeme celý život. Málokdy se ocitneme v naprostém tichu. Některé zvuky v nás vyvolají pozitivní emoce, jiné nás dovedou rozčílit či přivést k pláči. A stejně tak je tomu i s hudbou.

Jak se dá léčit pomocí hudby?

|<< < 1 | 2 | 3 | 4 | 5 > >>|

Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)


obchodní podmínky zpracování osobních údajů zpracování cookies mobilní verze  spolupracujte s námi  vaše názory a připomínky