Chemie v nás – emoce - Vitavera - Váš psycholog na telefonu!
Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

vloženo 16.9. 2020Chemie v nás – emoce

Štěstí

Lidské tělo funguje jako celek. Probíhají v něm biochemické procesy, které přímo ovlivňují kvalitu života. Na psychické úrovni je to pocit, že je nám dobře nebo naopak není. Na fyzické úrovni se vylučují látky, které působením na receptory spouštějí změny ve fyziologických funkcích a následně reakci, která se projeví v chování člověka.

Existuje několik způsobů, jak zvýšit produkci hormonu štěstí. Jedním z nich je serotonin. Kromě tělesné aktivity je k jeho produkci potřebná esenciální aminokyselina, kterou máme šanci přijímat v potravě s obsahem bílkovin. Tělo si ji tedy nedokáže jinou chemickou přeměnou vytvořit. Nazývá se tryptofan. Níže je uveden chemický vzorec.

K syntéze serotoninu je nezbytně nutný taktéž vitamín B6. Tryptofan je vzácnější aminokyselina, která je ve výhodnějším množství zastoupena v lososu, v krůtím mase a ve vejcích. Některá onemocnění střev však mohou způsobit to, že se tato látka nestačí vstřebat do krevního oběhu. Důsledkem je snížená syntéza serotoninu a chronicky špatná nálada. Člověk nemá radost ze života, může trpět až depresemi. V horším případě dochází k látkovým závislostem (abusu alkoholu či jiných návykových látek). Centrum uspokojení v mozku (amygdala) se klamně ošálí jinými látkami, které nejsou člověku přirozené a systematicky tělo ničí.

L–tryptofan je možné užívat také formou potravinového doplňku. U některých onemocnění se doporučuje konzultovat jeho příjem předem s lékařem.

Pocit štěstí je důležitý k naplnění života. Je jedním z hnacích motorů pro stanovování a dosahování životních cílů. Přání štěstí při gratulaci tedy není jen zbytečná a otřepaná fráze, ale projev empatie k druhému, aby dosáhl vyšší životní lidské potřeby.

Přeji vám všem hodně štěstí!

Další články:

MUSÍME SI POMÁHAT!vloženo 19. 4. 2020

MUSÍME SI POMÁHAT!

Prosím, nebuďte na své problémy sami, promluvte si o svých těžkostech, strachu a problémech s odborníkem.

Žít v přítomnosti?vloženo 14. 4. 2020

Žít v přítomnosti?

Žít v přítomném okamžiku, je jedno z oblíbených doporučení pro šťastný život. Jen tak si totiž člověk doopravdy vychutná to, co mu život právě nabízí.

Nějaké věci přece jen neovlivníme a je proto nesmysl zapomínat na to, co můžeme prožít teď kvůli vizím toho, co můžeme mít za měsíc, za rok, za deset let… Jenže nezabývat se minulostí a budoucností není vždy jednoduché.

Psycholog na telefonu – okamžitá pomoc v náročných situacích

Psycholog na telefonu – okamžitá pomoc v náročných situacích

Psychologové na telefonu vám nabízejí svou pomoc! Prvních 15 minut volání je ZDARMA!

Poradit se s psychologem vám pomůže zbavit se úzkostí, strachů, depresí a odstranit tak problémy, které by se tak mohly stát zbytečně velkými.

NEBUĎTE NA TO SAMI!vloženo 6. 4. 2020

NEBUĎTE NA TO SAMI!

Mít problém není ostuda ani známka slabosti.

I ten, kdo je jindy silný a odolný, se najednou cítí bezmocně, když ho potkají těžké a nečekané životní rány.

|<< < 2 | 3 | 4 | 5 | 6 > >>|

Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)


obchodní podmínky zpracování osobních údajů zpracování cookies mobilní verze  spolupracujte s námi  vaše názory a připomínky