Pověz mi zrcadlo aneb poznej sebe sama - Vitavera - Váš psycholog na telefonu!
Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

vloženo 10.7. 2014Pověz mi zrcadlo aneb poznej sebe samaPtej se, co svým jednáním druhý sleduje, ale začínej u sebe. Poznej sebe sama! Mnohá moudrá slova dávných i současných filosofů apelují na nutnost sebepoznání. Na první pohled je to snadné. Leč vyžaduje to odvahu i vhodné pomocníky. Mezi pomůcky patří mřížka autorů Josepha Lufta a Harry Inghama a Lufta.


Název mřížky „Johariho okno“ dělá dojem jakéhosi exotického nahlédnutí do jinak skrytých komnat. Skutečnost je prozaičtější. Název tvoří složenina části křestních jmen obou autorů.V "otevřeném prostoru" - A kvadrantu leží to, čeho si je vědom daný jedinec a co o něm vědí i druzí. Je to extrovertní část našeho já - co na srdci to na jazyku. Žádné tajnosti před okolím a upřímný pohled do zrcadla. Vytknout mu sice lze určitou povrchnost, jak pohledů, tak i závěrů z nich vyvozovaných. Lidé zde pevně zakotvení se cítí „být v pořádku“. Totéž předpokládají u druhých.

B kvadrant „neznámý“ vychází z existence tzv. slepých míst - to je těch, jež si sami neuvědomujeme. Vidí a vnímají je ale ostatní. „Pro pravdu se lidé nejvíc zlobí“, alespoň se to traduje. Ostatně jeden z dnes již nežijících klasiků české psychologie prof. Zdeněk Matějček rád říkával: “Lhát se nemá, ale není nutno vždy říkat celou pravdu“.

C kvadrant je psychologicky nejzajímavější. Bývá nazýván „slepý prostor“. Na první pohled by zde bylo možno citovat okřídlené: “Blahoslavení chudí duchem neboť oni nevědí co činí“. Ve skutečnosti je právě v této konstelaci vše mnohem složitější.
Většina „céček“ nepatří mezi duchem chudé. Mnozí z nich mají intelekt nadprůměrný ba dokonce výrazně nadprůměrný. Problémy mají v sociálních vztazích. Nepřiznají si svůj podíl. Oni jsou O.K. Ve své mysli O.K. Ostatní jsou v nepořádku.

S kvadrantem D nejsou žádné hračky. Je to neznámý prostor. Patří sem motivy jednání ukryté tak důkladně, že o nich nevím já sám ani nikdo jiný. Zahrnout sem lze i „skrytý talent“ - nerozvinutý lidský potenciál. Nelze odhadnout, zda a kdy se objeví. Možná se neobjeví nikdy.

NAŠI PSYCHOLOGOVÉ JSOU VÁM K DISPOZICI NA TELEFONU -  24 HODIN DENNĚ, 7 DNÍ V TÝDNU!

Jak postupovat

Seznam vlastností:

agresivní, asertivní, bezprostřední, bystrý, citlivý, důstojný, drzý, energický, extrovertní, hloubavý, hrdý, idealistický, informovaný, inteligentní, klidný, laskavý, milý, moudrý, napjatý, nervózní, nesmělý, nezávislý, ochotný, odvážný, optimisticý, plachý, pošetilý, praktický, přizpůsobivý, schopný, sebejistý, skromný, složitý, soucitný, spolehlivý, starostlivý, trpělivý, upravený, uvolněný, lajdák, veselý, vnímavý, výkonný, všímavý, zbožný. - Počet slov nemusí být vždy stejný.

V Johari okně vycházíme ze seznamu zhruba 50 slov - charakteristik vlastností.
Vybereme z nich jednu desetinu, tedy 5 vlastností, které podle nás vystihují naši osobnost. Stejný seznam obdrží naši hodnotitelé. I oni vyberou stejný počet našich charakteristik. Poté již jen porovnáváme, kde jsme se v hodnocení všichni shodli, kde to či ono vidím jen já nebo výhradně oni. Přidaná jména nakonec zařadíme do určitého okna. Neznámý prostor obsadit nemůžeme...leč časem, kdož ví.

V budoucnu se pokusíme sladit pohledy, odstranit slepá místa. Závěr budiž stručný : „Člověče, pokud ti zrcadlo naznačí, že nejsi nejkrásnější na celičkém světě, nezlob se. Spíše dělej něco sám se sebou.“

Autor článku: PhDr. Tomáš Novák

Autor článku:

zobrazit detail
Český jazyk PhDr. Tomáš Novák psycholog
Odborník na témata: Vztahy a manželství, Děti a výchova, Osobnostní rozvoj
Můj pohled vystihuje doporučení zakladatele psychoterapeutického směru zaměřeného na řešení problémů Steva de Shazera: "Dělej co funguje a nedělej co nefunguje. Když to nefunguje, dělej raději něco jiného."

Další články:

NOVINKA - Písemné poradenstvívloženo 7. 4. 2014

NOVINKA - Písemné poradenství

Na základě vašich přání a požadavků, jsme pro vás ve spolupráci s renomovaným českým psychologem, PhDr. Novákem připravili zcela novou službu - anonymní písemnou poradnu.

 Využijte možnost diskrétního a anonymního dotazu teď!

Psycholog na telefonu – diskrétně a okamžitě!vloženo 28. 1. 2014

Psycholog na telefonu – diskrétně a okamžitě!

„Návštěva“ psychologa se stává v Česku konečně legitimní!  Nebojte se psychologa!

Mít problém není ostuda ani známka slabosti. Každý z nás se v životě občas dostane do situace, která nám přináší těžké zkoušky a se svými potížemi si neumí poradit sám.

Time management - umíte si správně naplánovat svůj čas?vloženo 11. 11. 2013

Time management - umíte si správně naplánovat svůj čas?

Stává se Vám často, že nestíháte dokončovat v termínech svoji práci? Trávíte v zaměstnání přesčasy? Nemáte dostatek času na svoji rodinu, přátele a koníčky? Ptáte se sami sebe, jak je možné, že kolegové stihnou více práce?

Pokud jste na aspoň jednu otázku odpověděli ano, nastal čas se začít věnovat kvalitnímu plánování svého času.

Složit hořký slibvloženo 1. 7. 2013

Složit hořký slib

K tomu nás muže vyzývá jedna televizní reklama na nejmenovaný alkoholický nápoj. Nabádá nás k „nevyměknutí“, aby se „svět chlapů nezhroutil“.

Co to ale má znamenat v dnešní genderově chaotické době? Co vlastně dnes znamená být mužem?

1 | 2 > >>|

Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)


obchodní podmínky zpracování osobních údajů zpracování cookies mobilní verze  spolupracujte s námi  vaše názory a připomínky