Vztahy a láska on-line - Vitavera - Váš psycholog na telefonu!
Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

vloženo 19.12. 2022Vztahy a láska on-line



Stále více lidí tráví hodiny svého volného času komunikací a propojením s druhými lidmi na internetu. Svěřují se se svými nejhlubšími tajemstvími a touhami i zcela neznámým lidem, se kterými se tam setkávají. Tyto vztahy se pro ně stávají podmanivými a neodolatelnými, emoce zažívané on-line jsou pro ně dokonce reálnější a živější než jejich skutečná manželství či vztahy.

Lidé na internetu ztrácí zábrany

Komunikace tváří v tvář je řízena velkým množstvím sociálních norem – lidé jsou k sobě slušní, málokdy dochází ke vzájemnému napadání apod. Je zřejmé, že kyberprostor zevrubně pozměňuje běžnou off-line či reálnou komunikaci. Efekt disinhibice, který jde česky popsat jako „odložení zábran“, popisuje stav, při kterém u uživatelů on-line komunikace dochází k překonání rozpaků, ostychu a plachosti, dokonce i k obcházení zákazů a zákonů. Projevuje se značnou „odvázaností“, která často vede až do extrému. Když to zjednodušíme, tak můžeme říci, že na internetu lidé říkají, co by ve skutečném životě neřekli a dělají, co by ve skutečném životě nedělali. Někdy lidé na internetu sdílejí velmi osobní věci, odhalují tajemství, emoce, obavy, přání, anebo se projevují velkoryseji a laskavěji než v reálném životě. On-line komunikace probíhá otevřeněji, protože se uživatelé cítí v bezpečí, nebojí se odhalení, nebo dokonce odsouzení.

MÁTE PROBLÉMY SE VZTAHY ON-LINE? OBRAŤTE SE NA ODBORNÍKA!

Dostupnost a anonymita!

On-line vztahy jsou snadno dostupné, rychle vznikají a pod rouškou anonymity umožňují lidem odhalit i jejich nejtajnější podstatu. Stylizují se do slov a pomoci fantazie vyplňují bílá místa u svého protějšku, s kterým on-line komunikují. On-line vztahy jsou prostě velmi lákavé a svůdné. Ironií používání internetu je ta, že jeho užívání u jedince vede k vytváření nových nebo udržování starých sociálních kontaktů, zatímco uživatele samotného izoluje od jeho reálných vztahů s rodinou nebo partnery, kteří s ním mohou být v bytě ve vedlejší místnosti.
Děje se to, protože používání internetu je hodně návykové a zisky z takového kontaktu jsou téměř okamžité a velice příjemné. Být s někým on-line je jako jít na párty kdykoli chcete, aniž byste museli opustit svůj domov. Ta zvláštní směs fyzické vzdálenosti a emocionální blízkosti dodává on-line vztahům tu magickou intenzitu.
Milostný vztah on-line je bezpečný pokud jde o riziko otěhotnění nebo nákazy pohlavních nemocí, má však i své stinné stránky.

NARUŠIL VÁM INTERNET REÁLNÝ VZTAH? PORADÍM VÁM!

On-line sex jako nevěra?

On-line vztahy i on-line sex můžou velmi negativně ovlivnit reálný život, už jen třeba v tom, že se takovému uživateli internetu může například měnit pohled na nevěru. I když jsou on-line vztahy plné prostoru pro otevřenost a upřímnost, dávají stejnou šanci přetvářce, podvodům, pronásledování, a také zneužití.
Pokud se zapojíte do on-line vztahu a tento vztah tajíte před svým reálným partnerem, dá se to brát jako nevěra, která může zabít intimitu a způsobit trhliny v důvěře reálného vztahu.
Pokud se chcete zbavit své závislosti na užívání internetu, své závislosti na chatování, flirtování či sexu on-line, nebo máte pocit, že vám internet ničí váš současný vztah, můžete využít služeb našich psychologů a psychoterapeutů, kteří s vámi situaci rádi proberou a pomůžou vám se v ní zorientovat a hledat východiska.

Zdroj: HULANOVÁ, Lenka. Internetová kriminalita páchaná na dětech: Psychologie internetové oběti, pachatele a kriminality. 1. Praha: Triton, 2012. ISBN 978-80-7387-545-9.

Autor: PhDr. Lenka Hulanová

Autor článku:

zobrazit detail
Český jazyk PhDr. Lenka Hulanová psycholog, psychoterapeut
Odborník na témata: Strach a panika, Vztahy a manželství, Deprese, Poruchy příjmu potravy, Násilí a zneužívání, Šikana, Sexualita, Smrt a zármutek, Trauma, Děti a výchova
Nezáleží na tom, s čím přicházíte, ale s čím odcházíte. Společně zapracujeme na tom, aby se to, co vás tíží, zlepšilo nebo úplně zmizelo.

Další články:

Šikana pohledem rodiče obětivloženo 18. 1. 2021

Šikana pohledem rodiče oběti

Jednou z největších rodičovských výzev je přimět děti středního a staršího školního věku k hovoru o škole a spolužácích.

Mladší děti se naopak velmi rády podělí o své zážitky a raportují průběh školního dne tak detailně, až rodičovská pozornost často polevuje.

Jak na závistivost?vloženo 11. 1. 2021

Jak na závistivost?

Jsme rozdílní a rozdílná je také situace každého z nás. Proto občas dochází k vzájemnému srovnávání se. Pokud zůstává u srovnávání, je to v pořádku. Soutěživost je totiž naším hnacím motorem.

Proč k ní dochází, když je zbytečná?

Citový chlad vs. citová závislostvloženo 21. 12. 2020

Citový chlad vs. citová závislost

V ideálním partnerském vztahu jsou oba partneři naladěni na podobnou citovou vlnu. Samozřejmě může docházet k výkyvům – někdy dává city najevo více jeden, pak druhý, ale celkově se doplňují.

V nevyváženém vztahu jeden neoplácí množství partnerova citu svým citem.

Mikuláš, ztratil plášť…vloženo 4. 12. 2020

Mikuláš, ztratil plášť…

Je svátek svatého Mikuláše, den, kdy jsou zejména děti obdarovávány různými sladkostmi a dárky. Ovšem nikoliv „zadarmo“!

Může svátek sv. Mikuláše přivodit dětem i trauma? Přečtěte si více!

|<< < 19 | 20 | 21 | 22 | 23 > >>|

Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)


obchodní podmínky zpracování osobních údajů zpracování cookies mobilní verze  spolupracujte s námi  vaše názory a připomínky