Násilí a zneužívání - Vitavera - Váš psycholog na telefonu!
Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

násilí zneužívání

Násilí a zneužívání

 

Je veliká statistická pravda, že násilí a zneužívání probíhá nejčastěji v rodinném prostředí. Jedná se o domácí násilí. Jde většinou o pozvolný proces, který začíná lehkými urážkami, ponižováním, přehlížením nebo kontrolou chování - kde jste byli a s kým. Někdy si ani nemusíte uvědomit, že se děje něco špatného, můžete omlouvat chování druhého. Vždyť on/ona jen žárlí a vždyť ono je to vlastně hezké. Postupně ovšem forma přitvrdí a dochází až k teroru a hrubému fyzickému násilí, kdy je ohroženo jak vaše fyzické a duševní zdraví, tak nakonec i váš život sám. Řešení tak závažných problémů se nesmí odkládat!

Násilí a zneužívání tedy není “jen” otázka facek a mlácení. Násilí může mít formu psychického tlaku (ponižování, urážení, obviňování, zákazy, zastrašování, hrubé chování až vyhrožování, vydírání, ničení věcí oběti, terorizování), emocionálního násilí (soustavná kontrola - co dělá, s kým se stýká, kam chodí, zesměšňování, citové vydírání, výhružky odebráním dětí, vyhozením z bytu), ale též sexuální (znásilnění, nucení proti vůli k různým sexuálním praktikám, sexuální napadání), sociální (zákazy kontaktů s rodinou a s přáteli, cílem je sociálně oběť izolovat, využívání dětí nebo jiných osob jako prostředku nátlaku na oběť) či ekonomickou (omezování přístupu k penězům, neposkytování prostředků na společnou domácnost, případně na děti, absolutní kontrola nad příjmy a výdaji oběti, zatajování finanční situace rodiny). Zpravidla se setkáváme s kombinací různých forem domácího násilí.

Obětí domácího násilí, týrání, sexuálního zneužívání může být kdokoli! Nebuďte lhostejní k utrpení druhých. Pokud máte jen stín podezření, obraťte se na nás a my vám poradíme, jak dotyčné/mu nebo vám osobně pomoci. Týká se tento problém vás? Zkuste se opět postavit na vlastní nohy a najděte sílu k tomu, opustit člověka, o kterém si – i přes to všechno, co vám dělá – myslíte, že ho milujete a jste na něm závislí.

Odborníci na tuto kategorii:

zobrazit detail
Český jazykSlovenský jazyk Mgr. Josef Hrubý psycholog
Odborník na témata: Násilí a zneužívání, Strach a panika, Deprese, Trauma
„Změna je možná“
zobrazit detail
Český jazykSlovenský jazykAngličtina Petra Urbanová psychoterapeut
Odborník na témata: Osobnostní rozvoj, Vztahy a manželství, Strach a panika, Násilí a zneužívání, Smrt a zármutek, Sexualita, Deprese
V běhu život jsem se setkávala s lidmi, kteří potřebovali péči psychoterapeuta, ale báli se. Telefonické poradenství je ideální, bezpečné.
1

Články:

Jak kontrolovat svoje emoce v práci?vloženo 8. 2. 2021

Jak kontrolovat svoje emoce v práci?

Rutina a tlak, který vyvolávají různé termíny a závazky, jsou nejčastější příčinou vzniku negativních emocí při práci. Jsou to ale stresové situace, které jsou nedílnou součástí života.

Jak je ovládat a neumožnit přitom vzniku konfliktním situacím?

Jak zvládat negativní poznámkyvloženo 1. 2. 2021

Jak zvládat negativní poznámky

Před kritiku, ať už oprávněnou či neoprávněnou, je občas postaven každý. Někdo ji dokáže ignorovat, jiný se kvůli ní trápí. V pořádku není ani jeden výsledek. Většina z nás ji však samozřejmě řeší.

Když od někoho z našeho okolí slyšíme nepříjemná slova o nás samotných, zasáhne nás to.

Deset znaků hypochondravloženo 25. 1. 2021

Deset znaků hypochondra

Hypochondrie není onemocnění tělesné, ale nemoc duševní. Může souviset i s nepřiznanou depresí a stavem nazývaným somatizace deprese.

Jak zjistit, zda je člověk nemocný nebo hypochondr?

Šikana pohledem rodiče obětivloženo 18. 1. 2021

Šikana pohledem rodiče oběti

Jednou z největších rodičovských výzev je přimět děti středního a staršího školního věku k hovoru o škole a spolužácích.

Mladší děti se naopak velmi rády podělí o své zážitky a raportují průběh školního dne tak detailně, až rodičovská pozornost často polevuje.

|<< < 31 | 32 | 33 | 34 | 35 > >>|

Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)


obchodní podmínky zpracování osobních údajů zpracování cookies mobilní verze  spolupracujte s námi  vaše názory a připomínky