Deprese - Vitavera - Váš psycholog na telefonu!
Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

vloženo 18.9. 2023Deprese



Léto skončilo a s ním i slunečné, teplé dny plné energie, které bylo možno nasávat na každém kroku. Nastal podzim s převahou dnů pochmurných a ani krásně zbarvené listy stromů nemohou odvrátit nezvratnou skutečnost konce. Kdo může, ještě rychle odjíždí za jižním sluncem, aby se prohřál a doplnil rezervoár psychických sil.


Zkracující se den, padající listí, déšť, bláto přináší do naší mysli smutek, melancholii, rozladu. Právě na podzim často hovoříme o tom, že se necítíme nic moc, je nám smutno, do ničeho se nám nechce.... Podzim je náročným obdobím i pro lidi zdravé, zaměstnané, relativně stabilizované, natož pro ty, kteří mají starosti, trápení, cítí se destabilizovaní, ať již nemocí, či ztrátou jistého zaměstnání a příjmů.

POCIŤUJETE NA SOBĚ PŘÍZNAKY ZAČÍNAJÍCÍ DEPRESE? POMŮŽEME VÁM!


Můžeme však v těchto případech mluvit o depresi?
Kde začíná deprese a je třeba již vyhledat odbornou pomoc?


Hranice mezi normální a apatickou náladou není ostrá. Rozhoduje výskyt diagnostických příznaků a jejich ovlivnitelnost vůlí, tzv. odklonitelnost. Základním symptomem depresivní poruchy nálady je neodůvodněná smutná nálada. Jedinec je bez dostatečných psychologicky pochopitelných důvodů stísněný, plačtivý, úzkostný, pesimistický, někdy zcela apatický. Ztratil schopnost se radovat, ztratil sebedůvěru a sebevědomí, trpí pocity viny, bývá nerozhodný, bez naděje do budoucna a často se sebevražednými myšlenkami, či sklony. Toto vše se odráží na jeho celkovém tělesném habitu. Jeho utrpení můžeme vnímat v propadlých rysech obličeje, ochablém držení těla, strnulé mimice i motorice. Také řeč bývá tichá a pomalá, duševní pochody jsou celkově utlumené. Nemocný hůře chápe, obtížně si vybavuje paměťové obsahy, obtížně se soustředí na činnost.

Vedle psychických symptomů je prakticky téměř vždy přítomna symptomatika somatickovegetativní. Typické bývají ztráta chuti k jídlu, úbytek na váze, zácpa, sucho v ústech, úbytek sexuální apetence, a především poruchy spánku. Večer usínají bez obtíží, avšak budí se velmi časně, s ranními pessimy nálady a suicidálními tendencemi. Mezinárodní klasifikace nemocí rozlišuje podle množství vyskytujících se symptomů tři stupně depresivní fáze – mírnou, středně těžkou a těžkou.

Lze depresi léčit?

Neléčené depresivní epizody trvají v průměru 4-6 měsíců, některé několik dnů, jiné roky.
Lehčí a středně těžké deprese jsou dobře léčitelné ambulantně, avšak pacienty s těžšími depresemi je třeba hospitalizovat. Léčba depresí spočívá v kombinaci farmakoterapie s dalšími léčebnými postupy, ať již psychoterapií, či léčbou biologickou, fototerapií, či léčbou elektrokonvulzivní. Prvním krokem bývá vyhledat zkušeného psychiatra, který předepíše vhodná psychofarmaka, nejčastěji antidepresiva. Podaří-li se díky nim zvednou emoční hladinu nemocného, může být zahájena další léčba. Z psychoterapeutických směrů bývá v případě depresí nejčastější volbou kognitivně behaviorální terapeutický přístup, kdy se jedinec pomalu učí hledat radost v drobných dílčích aktivitách kolem sebe.

NELÉČENÁ DEPRESE TRVÁ MNOHEM DÉLE! NEZTRÁCEJTE ČAS A VYHLEDEJTE ODBORNÍKA!

Pozor! Nezlehčujte její příznaky!

Pro příbuzné depresivních jedinců je velmi důležité vážnost nemoci nebagatelizovat. Laici se často snaží nemocného vytáhnout z postele, vyburcovat jeho vnitřní potenciál, v mylném přesvědčení, že nemocný je schopen se nemoci vůlí postavit a vzchopit se k dřívější aktivitě. To situaci jen zhoršuje.

Sebevražedné tendence!

Dalším hrozícím rizikem je podcenění suicidálních tendencí pacientů. Rodina by měla být v tomto období zvýšeně opatrná a na nemocného průběžně dohlížet. Výskyt depresí s nároky života v dnešní společnosti stále stoupá. Co můžeme udělat, máme-li depresivního v rodině? Především mít s ním účast, dopřát mu svou starost a péči, uložit jej na lůžko, nenutit k aktivitě ani kontaktům a zajistit včasnou návštěvu u psychiatra.

Autor: PhDr. Jitka Balcarová

Další články:

Anorexie versus bulimievloženo 30. 1. 2023

Anorexie versus bulimie

Anorexie i bulimie označují poruchu příjmu potravy. To mají společné. Jsou to závažné nemoci, jejichž hlavní příčina tkví v hlavě.

Ve většině případů mají chronický průběh a závažné jsou také proto, že jsou životu ohrožující!

Domácí násilí – jak jej rozpoznat?vloženo 16. 1. 2023

Domácí násilí – jak jej rozpoznat?

Posledních několik let slýcháme stále častěji termín domácí násilí. Ale jsme schopni jej rozpoznat?

Domácí násilí je specifický fenomén. Zpravidla se nám vybaví nějaký agresivní akt mezi dvěma blízkými osobami, manžely..

Jak čelit krizi středního věkuvloženo 2. 1. 2023

Jak čelit krizi středního věku

Co je vlastně krize středního věku? Následky vědomí, že za sebou máme polovinu života a že ta druhá uteče možná ještě rychleji a přitom už nebude tak pestrá, protože nám prostě přibývá věk a ubývají síly?

Je to problém pouze mužů nebo i žen? A dá se s ní něco dělat, aniž bychom za sebou museli spálit všechny mosty?

Vztahy a láska on-linevloženo 19. 12. 2022

Vztahy a láska on-line

Internet stále více ovládá naše životy!

Lidí tráví hodiny svého volného času komunikací a propojením s druhými lidmi na internetu. Svěřují se se svými nejhlubšími tajemstvími a touhami i zcela neznámým lidem. Tyto vztahy se pro ně stávají podmanivými a neodolatelnými.

|<< < 3 | 4 | 5 | 6 | 7 > >>|

Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)


obchodní podmínky zpracování osobních údajů zpracování cookies mobilní verze  spolupracujte s námi  vaše názory a připomínky