Konflikty generací X, Y a Z - Vitavera - Váš psycholog na telefonu!
Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

vloženo 31.1. 2022Konflikty generací X, Y a Z

Kdo je kdo?

Ke generaci X se řadí dnešní čtyřicátníci a padesátníci. Vyrostli v době, kdy si nemohli moc vybírat a práce byla nejvyšší meta. Jako zaměstnanci jsou velmi loajální a i když by rádi trávili více času s rodinou, jsou šťastní. Rozhodně více, než byli v dobách svého mládí.

Nešťastné mládí

Generace Y právě končí vysoké nebo pracuje krátce. Povětšinou vyrostli už ve svobodné době a zažili technologický rozmach. Jejich rodiče z generace X jim často předkládají, že mají možnosti, o kterých se jim samým ani nesnilo. Zapomínají ale, že mají své vlastní problémy.

Mezigenerační konflikt

Nastupující generace je často braná jako flákačská a nevděčná. Se změnou doby ale nastaly změny i ve školství a přístupu k práci. Příslušníci generace X jsou sice jako pracanti vychovaní, ti mladší se ale museli ohánět už na škole a co nejdřív po ní si najít trvalé místo. Přitom by raději vzali zajímavou, než dobře placenou práci. Narozdíl od jejich rodičů, kterým byla nezřídka práce jednoduše přidělená.

Nová, dospívající populace

Nejmladší generace dnešních školáků je tzv. generace Z. Pro ty už je technologie naprosto normální a virtuální prostředí je stejně skutečné, jako to reálné. Začínají se znovu vracet i k osobní komunikaci a online jsou méně než jejich rodiče.

PSYCHOLOGICKÁ POMOC NA TELEFONU - NONSTOP A ZCELA DISKRÉTNÍ! Volejte 900 70 10 20*


Po uvolnění pesimismus

Generace Y vidí svou budoucnost pesimisticky. Navzdory množství příležitostí se cítí nucena vzít nejlépe placenou nabídku, aby se dokázala uživit. Výrazným změnám jak politickým, tak ekonomickým, zdražování a proměnám trhu práce je prakticky nemožné se včas přizpůsobit. Vyvolává to stres a nejistotu, z čehož pramení jejich obavy.

Starší generace X už „má své jisté“ a po svázanosti doby svého mládí hledí do budoucna pozitivně. Děti Z jsou na tom stejně. S technologiemi vyrůstají a globalizace podporuje trend stěhování za prací, klidně i do ciziny. Díky tomu jsou mnohem lépe přizpůsobené na svobodný věk.

Vzhůru do budoucna

Zbývá ale otázka, zda bude současný trend pokračovat. Česká generace Y je početně nejméně zastoupená. Hlad po zaměstnancích tak brzy po nástupu generace Z ustane. Faktem zůstává, že na nadcházející dobu jsou lépe připravení a snad i méně nenávidění . Alespoň zatím je nikdo rovnou neodsuzuje jako nemakačenka. Ještě se ovšem uvidí, jak se nejmladší generace popasuje s výsledky dnešních změn.

Další články

Roztroušená skleróza vloženo 28. 9. 2020

Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza je jedno z nejčastějších neurologických onemocnění. Postihuje spíše ženy než muže a obvykle se objevuje mezi devětadvacátým a třiatřicátým rokem. Tato nemoc napadá myelinovou vrstvu, což jsou tukové buňky, které obalují nervy a umožňují efektivní vedení elektrických impulzů, díky kterým se můžeme bezproblémově pohybovat.

Jak na úspěšnou léčbu?

K úspěchu pomalými krůčkyvloženo 21. 9. 2020

K úspěchu pomalými krůčky

Střecha domu je obyčejně nedosažitelná. Jen tak vlastními silami na ni nedoskočíte. Ovšem s žebříkem je nedosažitelné místo najednou dokonale přístupné.

Nemusíte se hned dostat do extrémních situací, abyste ztratili směr.

Chemie v nás – emocevloženo 16. 9. 2020

Chemie v nás – emoce

Lidské tělo funguje jako celek. Probíhají v něm biochemické procesy, které přímo ovlivňují kvalitu života.

Existuje několik způsobů, jak zvýšit produkci hormonu štěstí. Jedním z nich je serotonin.

Kolik skrýváme tváří?vloženo 14. 9. 2020

Kolik skrýváme tváří?

Mnoho z nás v práci neví, kde nám hlava stojí, musíme řešit spoustu problémů a úkolů a často si práci nosíme domů. Když ne v přesném slova smyslu, tak přeneseně, v podobě špatné nálady.

Když v sobě nosíme starosti a neventilujeme je hned, může nám pak stačit drobné podráždění a vybuchneme.

|<< < 15 | 16 | 17 | 18 | 19 > >>|

Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)


obchodní podmínky zpracování osobních údajů zpracování cookies mobilní verze  spolupracujte s námi  vaše názory a připomínky