Vztahy a láska on-line - Vitavera - Váš psycholog na telefonu!
Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

vloženo 19.12. 2022Vztahy a láska on-line



Stále více lidí tráví hodiny svého volného času komunikací a propojením s druhými lidmi na internetu. Svěřují se se svými nejhlubšími tajemstvími a touhami i zcela neznámým lidem, se kterými se tam setkávají. Tyto vztahy se pro ně stávají podmanivými a neodolatelnými, emoce zažívané on-line jsou pro ně dokonce reálnější a živější než jejich skutečná manželství či vztahy.

Lidé na internetu ztrácí zábrany

Komunikace tváří v tvář je řízena velkým množstvím sociálních norem – lidé jsou k sobě slušní, málokdy dochází ke vzájemnému napadání apod. Je zřejmé, že kyberprostor zevrubně pozměňuje běžnou off-line či reálnou komunikaci. Efekt disinhibice, který jde česky popsat jako „odložení zábran“, popisuje stav, při kterém u uživatelů on-line komunikace dochází k překonání rozpaků, ostychu a plachosti, dokonce i k obcházení zákazů a zákonů. Projevuje se značnou „odvázaností“, která často vede až do extrému. Když to zjednodušíme, tak můžeme říci, že na internetu lidé říkají, co by ve skutečném životě neřekli a dělají, co by ve skutečném životě nedělali. Někdy lidé na internetu sdílejí velmi osobní věci, odhalují tajemství, emoce, obavy, přání, anebo se projevují velkoryseji a laskavěji než v reálném životě. On-line komunikace probíhá otevřeněji, protože se uživatelé cítí v bezpečí, nebojí se odhalení, nebo dokonce odsouzení.

MÁTE PROBLÉMY SE VZTAHY ON-LINE? OBRAŤTE SE NA ODBORNÍKA!

Dostupnost a anonymita!

On-line vztahy jsou snadno dostupné, rychle vznikají a pod rouškou anonymity umožňují lidem odhalit i jejich nejtajnější podstatu. Stylizují se do slov a pomoci fantazie vyplňují bílá místa u svého protějšku, s kterým on-line komunikují. On-line vztahy jsou prostě velmi lákavé a svůdné. Ironií používání internetu je ta, že jeho užívání u jedince vede k vytváření nových nebo udržování starých sociálních kontaktů, zatímco uživatele samotného izoluje od jeho reálných vztahů s rodinou nebo partnery, kteří s ním mohou být v bytě ve vedlejší místnosti.
Děje se to, protože používání internetu je hodně návykové a zisky z takového kontaktu jsou téměř okamžité a velice příjemné. Být s někým on-line je jako jít na párty kdykoli chcete, aniž byste museli opustit svůj domov. Ta zvláštní směs fyzické vzdálenosti a emocionální blízkosti dodává on-line vztahům tu magickou intenzitu.
Milostný vztah on-line je bezpečný pokud jde o riziko otěhotnění nebo nákazy pohlavních nemocí, má však i své stinné stránky.

NARUŠIL VÁM INTERNET REÁLNÝ VZTAH? PORADÍM VÁM!

On-line sex jako nevěra?

On-line vztahy i on-line sex můžou velmi negativně ovlivnit reálný život, už jen třeba v tom, že se takovému uživateli internetu může například měnit pohled na nevěru. I když jsou on-line vztahy plné prostoru pro otevřenost a upřímnost, dávají stejnou šanci přetvářce, podvodům, pronásledování, a také zneužití.
Pokud se zapojíte do on-line vztahu a tento vztah tajíte před svým reálným partnerem, dá se to brát jako nevěra, která může zabít intimitu a způsobit trhliny v důvěře reálného vztahu.
Pokud se chcete zbavit své závislosti na užívání internetu, své závislosti na chatování, flirtování či sexu on-line, nebo máte pocit, že vám internet ničí váš současný vztah, můžete využít služeb našich psychologů a psychoterapeutů, kteří s vámi situaci rádi proberou a pomůžou vám se v ní zorientovat a hledat východiska.

Zdroj: HULANOVÁ, Lenka. Internetová kriminalita páchaná na dětech: Psychologie internetové oběti, pachatele a kriminality. 1. Praha: Triton, 2012. ISBN 978-80-7387-545-9.

Autor: PhDr. Lenka Hulanová

Autor článku:

zobrazit detail
Český jazyk PhDr. Lenka Hulanová psycholog, psychoterapeut
Odborník na témata: Strach a panika, Vztahy a manželství, Deprese, Poruchy příjmu potravy, Násilí a zneužívání, Šikana, Sexualita, Smrt a zármutek, Trauma, Děti a výchova
Nezáleží na tom, s čím přicházíte, ale s čím odcházíte. Společně zapracujeme na tom, aby se to, co vás tíží, zlepšilo nebo úplně zmizelo.

Další články:

Duševní choroba – daň za popularitu?vloženo 6. 4. 2020

Duševní choroba – daň za popularitu?

Proč jsou populární osobnosti více ohroženy duševními problémy?

V poslední době, hlavně díky médiím, často slýcháme, že se nějaký veřejně známý člověk, tedy celebrita, „zhroutil“. Ale co je tím myšleno a co za tím může být schováno?

Kybergroomingvloženo 23. 3. 2020

Kybergrooming

Jaké nebezpečí hrozí vašim dětem, když jsou on-line?

Na on-line sociálních sítích je možné si prohlížet profily miliónů uživatelů různého věku. Potencionální pachatelé trestné činnosti mají na internetu ohromné možnosti ve výběru svých obětí, které přesně odpovídají jejich potřebám.

Malé zamyšlení nad rozchody a sebeobviňovánímvloženo 6. 1. 2020

Malé zamyšlení nad rozchody a sebeobviňováním

O rozchodech by se dalo napsat, a také již bylo napsáno, opravdu hodně. Zaměříme se dnes tedy jenom na jeden malý aspekt, detail, proces, který s rozchodem souvisí a tím je sebeobviňování.

Sebeobviňování není ovšem ve hře jen při rozchodech, ale de facto při každé situaci, kdy se děje, či se již stalo, něco

Přínosy a dopady inkluzevloženo 18. 3. 2019

Přínosy a dopady inkluze

Pojem inkluze není v naší legislativě žádnou novinkou. Ve školství se s ní počítá již několik let. V poslední době se ale toto téma stalo více aktuálním.

Pokusme se podívat na obě strany mince a snažme se pochopit postoje dotčených stran a nic unáhleně nezatracovat.

|<< < 27 | 28 | 29 | 30 | 31 > >>|

Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)


obchodní podmínky zpracování osobních údajů zpracování cookies mobilní verze  spolupracujte s námi  vaše názory a připomínky