Vztahy a láska on-line - Vitavera - Váš psycholog na telefonu!
Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

vloženo 19.12. 2022Vztahy a láska on-lineStále více lidí tráví hodiny svého volného času komunikací a propojením s druhými lidmi na internetu. Svěřují se se svými nejhlubšími tajemstvími a touhami i zcela neznámým lidem, se kterými se tam setkávají. Tyto vztahy se pro ně stávají podmanivými a neodolatelnými, emoce zažívané on-line jsou pro ně dokonce reálnější a živější než jejich skutečná manželství či vztahy.

Lidé na internetu ztrácí zábrany

Komunikace tváří v tvář je řízena velkým množstvím sociálních norem – lidé jsou k sobě slušní, málokdy dochází ke vzájemnému napadání apod. Je zřejmé, že kyberprostor zevrubně pozměňuje běžnou off-line či reálnou komunikaci. Efekt disinhibice, který jde česky popsat jako „odložení zábran“, popisuje stav, při kterém u uživatelů on-line komunikace dochází k překonání rozpaků, ostychu a plachosti, dokonce i k obcházení zákazů a zákonů. Projevuje se značnou „odvázaností“, která často vede až do extrému. Když to zjednodušíme, tak můžeme říci, že na internetu lidé říkají, co by ve skutečném životě neřekli a dělají, co by ve skutečném životě nedělali. Někdy lidé na internetu sdílejí velmi osobní věci, odhalují tajemství, emoce, obavy, přání, anebo se projevují velkoryseji a laskavěji než v reálném životě. On-line komunikace probíhá otevřeněji, protože se uživatelé cítí v bezpečí, nebojí se odhalení, nebo dokonce odsouzení.

MÁTE PROBLÉMY SE VZTAHY ON-LINE? OBRAŤTE SE NA ODBORNÍKA!

Dostupnost a anonymita!

On-line vztahy jsou snadno dostupné, rychle vznikají a pod rouškou anonymity umožňují lidem odhalit i jejich nejtajnější podstatu. Stylizují se do slov a pomoci fantazie vyplňují bílá místa u svého protějšku, s kterým on-line komunikují. On-line vztahy jsou prostě velmi lákavé a svůdné. Ironií používání internetu je ta, že jeho užívání u jedince vede k vytváření nových nebo udržování starých sociálních kontaktů, zatímco uživatele samotného izoluje od jeho reálných vztahů s rodinou nebo partnery, kteří s ním mohou být v bytě ve vedlejší místnosti.
Děje se to, protože používání internetu je hodně návykové a zisky z takového kontaktu jsou téměř okamžité a velice příjemné. Být s někým on-line je jako jít na párty kdykoli chcete, aniž byste museli opustit svůj domov. Ta zvláštní směs fyzické vzdálenosti a emocionální blízkosti dodává on-line vztahům tu magickou intenzitu.
Milostný vztah on-line je bezpečný pokud jde o riziko otěhotnění nebo nákazy pohlavních nemocí, má však i své stinné stránky.

NARUŠIL VÁM INTERNET REÁLNÝ VZTAH? PORADÍM VÁM!

On-line sex jako nevěra?

On-line vztahy i on-line sex můžou velmi negativně ovlivnit reálný život, už jen třeba v tom, že se takovému uživateli internetu může například měnit pohled na nevěru. I když jsou on-line vztahy plné prostoru pro otevřenost a upřímnost, dávají stejnou šanci přetvářce, podvodům, pronásledování, a také zneužití.
Pokud se zapojíte do on-line vztahu a tento vztah tajíte před svým reálným partnerem, dá se to brát jako nevěra, která může zabít intimitu a způsobit trhliny v důvěře reálného vztahu.
Pokud se chcete zbavit své závislosti na užívání internetu, své závislosti na chatování, flirtování či sexu on-line, nebo máte pocit, že vám internet ničí váš současný vztah, můžete využít služeb našich psychologů a psychoterapeutů, kteří s vámi situaci rádi proberou a pomůžou vám se v ní zorientovat a hledat východiska.

Zdroj: HULANOVÁ, Lenka. Internetová kriminalita páchaná na dětech: Psychologie internetové oběti, pachatele a kriminality. 1. Praha: Triton, 2012. ISBN 978-80-7387-545-9.

Autor: PhDr. Lenka Hulanová

Autor článku:

zobrazit detail
Český jazyk PhDr. Lenka Hulanová psycholog, psychoterapeut
Odborník na témata: Strach a panika, Vztahy a manželství, Deprese, Poruchy příjmu potravy, Násilí a zneužívání, Šikana, Sexualita, Smrt a zármutek, Trauma, Děti a výchova
Nezáleží na tom, s čím přicházíte, ale s čím odcházíte. Společně zapracujeme na tom, aby se to, co vás tíží, zlepšilo nebo úplně zmizelo.

Další články:

Co vede spokojeného člověka k nevěře?vloženo 23. 5. 2022

Co vede spokojeného člověka k nevěře?

Nevěru většinou vnímáme jako krok, kterého se člověk dopustí, když mu doma něco schází. Ať už je to více lásky, pozornosti, porozumění či sexu. To vše jsou důležité stránky vztahu.

Nevěra má často neblahý vliv na emocionální stabilitu.

Zábava nebo výkon?vloženo 16. 5. 2022

Zábava nebo výkon?

Často okolo sebe vídáváme své známé, kolegy a bližní, kteří vykonávají určitý sport nebo navštěvují jinou zájmovou činnost a chtějí v ní být perfektní. Kde však končí zdravá míra toho chtít dělat něco na jedničku? 

Problém však může nastat v případě, když se z činnosti,

Jak se dívat na paralelní vztahy?vloženo 9. 5. 2022

Jak se dívat na paralelní vztahy?

Je možné cítit stejně hluboké city ke dvěma lidem naráz? Ačkoli milujeme svůj protějšek, může se stát, že v nás stejné pocity vyvolá ještě i jiná osoba. Není to nereálné, je to docela běžné.

Když máme pocit, že jsme pravou lásku potkali, měli bychom si ji hýčkat.

Mužský versus ženský mozekvloženo 2. 5. 2022

Mužský versus ženský mozek

Mozek muže a ženy je odlišný. Mnohdy nechápeme myšlenkové pochody svého protějšku a přemýšlíme, jestli se dá ta odlišnost generalizovat, a tudíž nemá smysl se tím trápit. A tak si říkáme, zda za to můžou geny nebo výchova v rodině.

Fyziologické rozdíly mezi mužským a ženským mozkem jsou dány vlivem hormonů.

|<< < 3 | 4 | 5 | 6 | 7 > >>|

Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)


obchodní podmínky zpracování osobních údajů zpracování cookies mobilní verze  spolupracujte s námi  vaše názory a připomínky