adhd - RENATA - Poradna - Vitavera - Váš psycholog na telefonu!
Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Psychologická poradna

Máte problém a nechcete na něj být sami? Ocitli jste se v tíživé situaci a nevíte, jak ji řešit?

Naši specialisté jsou zde, aby Vám pomohli s Vaším trápením!

Možná, že již zde někdo řešil stejný problém, který trápí Vás. Prohlédněte si již položené dotazy.

adhd - RENATA 24. 11. 2013 18:52
Dobrý den,chci se zeptat,před měsícem jsem se seznámila s jedním mužem.Ten má 13 letého syna,o kterého se stará sám už od dvou let, před osmi lety měl známost,která trvala 4 roky,jednou odjel a syna nechal s bývalou přítelkyní a když se vrátil ,tak syn skončil v nemocnici se zlomenýma žebramy.Přítel chce,abych se co nejdřív seznámila s jeho synem,prý je to pro toho syna moc důležité.Jámám strach ,že kdyby nám to nevyšlo tak že mu moc ublížím,ten klučina si už hodně vytrpěl.Poraďte co mám dělat a jak se mám chovat. A jak by mě měl říkat .Děkuji moc paní Renata ( já sama mám dvě děti 17-20 let)
Odpověď - Mgr. Petra Helebrantová 24. 11. 2013 21:12
Milá paní Renato,

děkuji Vám za dotaz a důvěru, kterou v naší poradnu svěřujete. Píšete, že jste se před měsícem seznámila s jedním mužem, který má třináctiletého syna a stará se o něj od dvou let jeho věku. Přítel chce, abyste se s jeho synem co nejdříve seznámila, Vy však máte strach, že kdyby Vám to nevyšlo, tak synovi velmi ublížíte. Paní Renato, nelze dát univerzální radu, co máte v takové situaci dělat, protože neznám Vás osobně, Vašeho přítele i jeho syna. Každý jsme osobnost, individualita a je dobré se snažit jít takovou cestou, jak to sami máme a cítíme. Každopádně si, Renato, velmi vážím toho, jaký o syna přítele máte zájem a jak se snažíte, aby se s Vámi cítil dobře.

Píšete, že seznámení s Vámi je pro syna moc důležité. Říkám si, zda o tom mluvil přímo syn nebo zda to takto interpretuje přítel? Pokud by to vycházelo přímo od syna, seznámení s Vámi by si přál, nebála bych se s ním navázat kontakt. Uvidíte, jak vám společně bude, jak se budete cítit a zda si lidově řečeno „padnete do oka“. Určitě bych se nebránila seznámení se synem, nicméně vše by mělo probíhat pozvolna, v poklidu. Zkuste nechat na synovi, jak intenzivně s Vámi bude chtít být, při jakých činnostech s Vámi bude chtít trávit volný čas apod. Zpočátku byste spolu měli trávit společný čas hlavně při takových činnostech, kde je vám oběma dobře. Rozhodně ho k ničemu nenuťte - nenutit ho např. na společnou procházku, když nebude chtít, nechat ho přijít nebo se k Vám přiblížit, když mu to bude příjemné.

Je nutné si uvědomit, že chlapec je ve věku dospívání, kdy přehodnocuje svět kolem sebe, mění se jeho vnitřní prožívání, začíná být více vůči okolí kritický, může se u něj objevit až revolta. A tato revolta a kritika směřuje hlavně ke svým nejbližším, ke svému okolí. Proto je zvlášť toto období velmi náročné na přijmutí nového člena rodiny. Je nutné s tím počítat a navazovat vztah pomalu, nenásilně a vnímat, jak na to syn reaguje. Možná Vás velmi rychle přijme, možná to bude trvat delší dobu, ale může se také stát, že vás bude dlouhodobě odmítat. Přeci jen jste nová osoba, která vstupuje do jeho zaběhnutého života, rodiny, ve které má určité jistoty, návyky apod. Stejně tak na něm nechte, jak Vám bude říkat, sám zvolí takovou variantu, která mu bude příjemná – např. teto, Renato apod.

I když Vás syn přijme, nesmíme zapomenout, že hlavní osobou je pro něj jeho táta, proto by syn měl mít možnost být s ním stále hodně času. Byl na to zvyklý do teď a i když je logické, že asi nyní budete s přítelem trávit více času, myslete na to, aby syn měl také chvíle, kdy bude pouze se svým tátou. Neměl by mít pocit, že mu tátu „berete“, měl by mít pocit, že je stále milován, že mu tátovi na něm pořád záleží.

Paní Renato, přeji Vám hodně úspěchů, ať se Vám podaří se synem přítele navázat dobrý vztah, abyste byly spokojení!

Zobrazuj jen dotazy z kategorie:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 > >>|


Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)


obchodní podmínky zpracování osobních údajů zpracování cookies mobilní verze  spolupracujte s námi  vaše názory a připomínky