Hudba ovlivňuje psychické i fyzické zdraví - Vitavera - Váš psycholog na telefonu!
Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

vloženo 15.11. 2021Hudba ovlivňuje psychické i fyzické zdraví

Zamyslíme-li se nad tím, kdy vznikla hudba, zjistíme, že tu s námi je od počátku lidstva. Už dochované nástěnné malby zobrazují, že i pravěký člověk provozoval hudbu. Jednalo se o činnost spíše účelnou a instinktivní, než uměleckou, o to více je ale předpoklad, že hudba přispívala určitým způsobem ke zkvalitnění života. Stejně tak již v dobách dávno minulých byla hudba spojována s nejrůznějšími rituály a náboženskými ceremoniály, představovala tedy jakýsi způsob komunikace, možnost spojení s vyšším světem.

I když během staletí prošla hudba značným vývojem, vyvinula se celá řada hudebních nástrojů i žánrů, stále si nese jedno ze svých poslání, a to vyjadřovat emoce a vyvolávat pocity. A to nejen ty pozitivní, ale i negativní. Hudba jsou zvuky – s těmi žijeme celý život. Málokdy se ocitneme v naprostém tichu. Některé zvuky v nás vyvolají pozitivní emoce, jiné nás dovedou rozčílit či přivést k pláči. A stejně tak je tomu i s hudbou.

Centrum pro hudbu neexistuje

Výzkumy zaměřené na vliv hudby na organismus člověka začaly probíhat ve větším měřítku až ke konci minulého století. Zatím vědci neobjevili samostatné specifické centrum v mozku, které by bylo zaměřeno pouze na hudbu. Zjistili, že mozkové struktury podílející se na zpracování hudby se podílejí i na jiných činnostech. Bylo však dokázáno, že rytmus hudby má vliv především na náš tělesný stav, její melodie pak ovlivňuje emoční stránku a harmonie hudby dokáže povýšit úroveň vědomí na vyšší duchovní úroveň.

Relaxace, odbourání stresu i podpora trávení

Jak již bylo zmíněno, hudba má prokazatelný vliv jak na psychický, tak fyzický stav našeho těla. Kromě toho, že hudba má velký vliv na činnost srdce a krevního tlaku (hlasitá hudba zvyšuje krevní tlak a rozšiřuje cévy, ztlumená hudba tento stav zase uklidňuje), působí i v dalších oblastech. Hudba totiž:

  • Zvyšuje výkonnost
  • Posiluje paměť a zlepšuje schopnost soustředění se
  • Zvyšuje hladinu endorfinů
  • Posiluje imunitní systém (celý systém těla pracuje v harmonii)
  • Zmírňuje svalové napětí
  • Reguluje stresové hormony
  • Podporuje trávení (rock povzbuzuje chuť k jídlu a vyšší rychlost konzumace, při klasické hudbě budete jíst pomaleji a méně)
  • Utišuje bolesti (především zvuk harfy mírní bolesti hlavy, nízkofrekvenční hudba pak rezonuje ve spodní části zad, přes pánev až po stehna a nohy, hudba s vyššími frekvencemi rezonuje v hrudníku, krku a hlavě)
  • Uvolňuje zoufalství a vztek (broukejte si v klidu „mmm“ a následně ho přeměňte na „aaa“
  • Odstraňuje deprese (pouštějte si hudbu, z níž srší radost a štěstí)
  • Ovlivňuje tělesnou teplotu (veselá hudba vás zahřeje, odtažitá naopak zchladí)
  • Zvyšuje hladinu serotoninu, jehož nedostatek způsobuje poruchy spánku, špatnou náladu a deprese
  • Klasická hudba pouštěná dětem v raném věku zlepšuje jejich duševní rozvoj
  • Barokní hudba podporuje ukládání informací do paměti
NAŠI PSYCHOLOGOVÉ JSOU VÁM K DISPOZICI NA TELEFONU -  24 HODIN DENNĚ, 7 DNÍ V TÝDNU!

Poslechem Mozarta pro vyšší IQ

Výzkumy prokázaly, že při poslechu Mozartových skladeb, obzvláště pak jeho sonáty pro dva klavíry, dochází ke krátkodobému zvýšení IQ, což ocení především studenti při učení se. Pozitivní účinky má Mozart i u pacientů s Alzheimerovou chorobou a epilepsií.

Léčení pomocí hudby

V polovině 20. století se začalo stále více prosazovat léčení pomocí hudby a rozvinula se takzvaná muzikoterapie. Ta, jakožto způsob léčby, využívá nejen hudbu samotnou, ale i hlas, rytmus a vibrace. Můžete se tak léčit svou vlastní hudbou, a to nejčastěji za pomoci jednoduchých bubínků či tibetských mís.

Pro léčení pomocí hudby a navození příjemných pocitů nelze jednoznačně určit, kterou hudbu byste měli poslouchat, jelikož každému vyhovuje jiný styl. Standardně jsme přitahováni hudbou odpovídající protipólu toho, co prožíváme. Chcete-li se uklidnit, pusťte si hudbu pomalou, pro povzbuzení zase dobře funguje rychlá, svěží hudba. A samotný výběr už pak záleží jen na vašem osobním vkusu. Je však třeba myslet na to, že hudba by neměla náš život přesytit. V dnešní době je dostupná téměř kdekoliv a kdykoliv, což ubírá jejímu léčivému účinku. Chcete-li z ní mít maximální požitek, berte ji jako posvátnou a naplno si užívejte její sílu vědomě a ve chvílích, kdy ji potřebujete.

Další další

Vysoké IQ: Dar nebo prokletí?vloženo 11. 10. 2021

Vysoké IQ: Dar nebo prokletí?

O IQ, tedy inteligenčním kvocientu, slýcháme poměrně často. Jelikož se jedná o vyčíslení inteligence na základě psychologických testů, provází nás postupně naším životem.

Většina populace dosahuje průměrných hodnot, specifickou skupinu ale tvoří lidé s vysokým IQ. Je to dar nebo prokletí?

Depresivní projevy na podzimvloženo 4. 10. 2021

Depresivní projevy na podzim

Někteří psychologové sází při léčbě deprese výhradně na léčbu slovem – psychoterapii. Někteří psychiatři se naopak spokojí s pouhou farmakoterapií. Mýlí se jedni i druzí. Optimální je kombinace obou přístupů.

Jaká je první pomoc?

Umění chválitvloženo 27. 9. 2021

Umění chválit

Chválu slyší rád asi každý z nás. Komu by nedělalo dobře slyšet, že se nám něco povedlo, že nám to sluší nebo že někdo pochválí nějakou naši snahu? Dělá dobře všem. 

Pochvalami bychom rozhodně neměli plýtvat.

Jak zvládat životní krizevloženo 20. 9. 2021

Jak zvládat životní krize

Větší či menší krize k životu patří. Neexistuje jednoduchý návod, jak se jim zcela vyhnout. Může přijít krize partnerská, pracovní či krize středního věku. Jak se s takovou krizí vypořádat?

Život přináší změny. Je proto dobré se k němu tak postavit.

|<< < 1 | 2 | 3 | 4 | 5 > >>|

Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)


obchodní podmínky zpracování osobních údajů zpracování cookies mobilní verze  spolupracujte s námi  vaše názory a připomínky