Dotaz 624 - Michaela - Poradna - Vitavera - Váš psycholog na telefonu!
Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Psychologická poradna

Máte problém a nechcete na něj být sami? Ocitli jste se v tíživé situaci a nevíte, jak ji řešit?

Naši specialisté jsou zde, aby Vám pomohli s Vaším trápením!

Možná, že již zde někdo řešil stejný problém, který trápí Vás. Prohlédněte si již položené dotazy.

Dotaz - Michaela 8. 11. 2012 19:41
DDobrý den mám 4letého syna a problém s chováním ve školce. Jeden týden je v celku v klidu, spolupracuje s učitelkami a druhý týden je vše na ruby. Paní učitelka si stěžuje, když mu něco řekne, tak to udělá po svém a ne jak mu to bylo řečeno. Dnes prý se ohnal židličkou po holčičce ve tříd,ě co se konkrétně stalo mi paní učitelka neřekla jen to, že ubližuje dětem. V menším kolektivu je prý v klidu hodný já nevím co mám dělat prosím o radu.
Odpověď - PhDr. Kateřina Urbanová 8. 11. 2012 23:33
Dobrý den, Michaelo,

rozumím tomu dobře tak, že Váš syn dělá naschvály pouze ve školce? Nebo najdete i jiné situace doma nebo v jiném kolektivu, kde se to projevuje? Chodí do školky prvním rokem, nebo už druhým? A kdy to začalo? Má sourozence?

To by bylo důležité si povědět. Nejčastěji se takto děti chovají, protože na sebe chtějí přitáhnout pozornost. Pokud je kolem více dětí, mohou se cítit ztracení a mohou chtít více pozornosti od paní učitelek. Nebo je možné, že je Váš syn vychován tak, že poslouchá, jen pokud je nad ním přímý dozor, ale když ho nikdo výslovně nehlídá, nekontroluje se sám. To zkuste zhodnotit sama. Plynou z toho i rady, co s tím. Pokud se to projevuje pouze ve školce, je bohužel na paní učitelkách, aby to zvládly podle svých zkušeností. Vy jako maminka se ho asi nemůžete moc vyptávat, proč to dělá, a něco mu vysvětlovat, to na malé děti ještě neplatí a nejsou toho schopné. Musíte říct rázně, že toto se nedělá. Důležitá je pozitivní motivace. Když půjde do školky, řekněte, že se odpoledne zeptáte paní učitelky, a když řekne, že se snažil poslouchat, dostane odměnu. Oznamte to i učitelkám, ať mu to při zlobení připomínají. Takováto "pozitivní motivace" na děti často funguje. Chvalte ho potom, jaký je velký a šikovný kluk, a ne jako ti prckové, co zlobí.

Kluci jsou rošťáci a vlastně zlobení Vašeho syna není až tak nenormální. Chápu ale, že si stěžují paní učitelky a Vy se cítíte zavázaná s tím něco udělat. Zkuste s paní učitelkami spolupracovat v tom smyslu, v jakém Vám to navrhuji. Snaha pak bude na obou stranách a uvidíte, kam to povede. A zamyslete se nad dalšími zdroji, kde jeho zlobení může pramenit: vynucování si pozornosti, potřeba dohledu, samostatnost, jak se k němu chováte, když zlobí doma... Kdyby to i nadále nešlo, obraťte se prosím znovu o radu, takové věci je potřeba řešit průběžně. Můžete kdykoliv i zavolat.

Přeji Vám hodně úspěchů, s pozdravem Kateřina Urbanová

Zobrazuj jen dotazy z kategorie:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 > >>|


Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)


obchodní podmínky zpracování osobních údajů zpracování cookies mobilní verze  spolupracujte s námi  vaše názory a připomínky