Panika ze školy - Dailý - Poradna - Vitavera - Váš psycholog na telefonu!
Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Psychologická poradna

Máte problém a nechcete na něj být sami? Ocitli jste se v tíživé situaci a nevíte, jak ji řešit?

Naši specialisté jsou zde, aby Vám pomohli s Vaším trápením!

Možná, že již zde někdo řešil stejný problém, který trápí Vás. Prohlédněte si již položené dotazy.

Panika ze školy - Dailý 23. 9. 2012 11:34
Dobrý den, potřebobala bych od Vás radu, jakožto od psychologa, tak doufám, že mi poradíte. Je mi 19 let. Letos maturuji a mým snem je dostat se na speciální pedagogiku Univerzity Karlovy. Dočetla jsem se, že se tam dělají přijmací testy z biologie a ze základů společenských věd. Se zsv snad takový problém nebude.. z toho maturuji, ale horší to bude s tou biologií. Protože jsem na ekonomické střední, biologii jsme měli pouze v prvním ročníku. Naštěstí ty přijmací testy jsou formou kroužkování v testu, ale mým problémem je, že už teď se strašně stresuji tím, jak nemám šanci se tam dostat, jak se díky tomu, že se budu muset sama naučit celou biologii člověka nestihnu připravit na maturitu. Již od malička vše prožívám daleko víc, než ostatní. Asi jsem citlivější. Byla jsem se domluvit i s učitelkou na biologii, dala mi učebnici a řekla, že kdybych potřebovala, mohla by mě přezkoušet. Já mám ale pocit, i když je začátek školního roku, že vůbec nic nestíhám... Je toho strašně moc, ale vzdát to nechci. Nemohla byste mi prosím poradit, jak si to vše zorganizovat, abych se z toho později nezhroutila? Mám totiž pocit, že by se to mohlo stát.

Děkuji moc
Odpověď - Mgr. Petra Kolaříková 23. 9. 2012 13:33
Dobrý den Dailý,
je skvělé, že si jdete za svým snem i přes překážky. Kromě znalostí, které se potřebujete doučit, je teď Vaší největší překážkou - tedy i výzvou - Vaše práce se sebou.
Neporadím Vám přesně, jak si to nejlépe zorganizovat, když nevím, co všechno a jak děláte. Obecně je dobré věnovat nějaké činnosti pravidelně např. 15 minut denně, než nárazově 105 min za týden. To platí ve Vaší situaci jak pro běžné učení, přípravu na maturitu, tak i na vysokou školu. Úkoly a naučení se do školy je nejefektivnější dělat v den zadání (i v pátek), protože to si ještě hlava pamatuje, co slyšela ve škole, takže jí sebere méně energie zopakováním si látku upevnit.

Když si budete říkat a věřit tomu, že nemáte šanci se na školu dostat, tak to tak s největší pravděpodobností i bude.
Když se naučíte věřit si, že na to máte, když si představujete sebe, jak jste na té škole, jak to tam vypadá, budete se cítit tak, jako by to byla pravda, Vaše šance na přijetí se značně zvýší (bez znalostí to pochopitelně ani tak nepůjde, ale to víte :-) ). Natrénovat si tento přístup můžete na menších cílech, např. zkoušení ve škole.
Touha něčeho dosáhnout Vás může pohánět kupředu, vytrvat, na druhou stranu sama o sobě může taky způsobovat v těle a duši napětí, které spíše brání v úspěchu. Je dobré aspoň trochu uvažovat o alternativě, kdyby stejně skvělých studentů, jako jste Vy, na vysoké bylo víc, než můžou přijmout - aby Vám bylo jakoby stejně příjemné se tam dostat, jako nedostat. Uvolněný přístup „mě je to vlastně jedno“ vede zdánlivě paradoxně snadněji k vytyčenému cíli. (Někdy je lepší „dostat od života“ to, co potřebuji, spíše než to, co chci.)
A protože jste zvyklá nějak uvažovat a cítit, možná i za přispění okolí, doporučuji naučit se aktivně relaxovat. A nezapomenout normálně žít – tím taky předejdete zhroucení. Pokud budete chtít vědět víc, jak konkrétně pracovat se svými pocity, jak relaxovat, zavolejte mi, písemně by to bylo na dlouho.

Srdečně
Petra Kolaříková

Zobrazuj jen dotazy z kategorie:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 > >>|


Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)


obchodní podmínky zpracování osobních údajů zpracování cookies mobilní verze  spolupracujte s námi  vaše názory a připomínky